Ví Rusko něco, co my ne?

Cena ropy padá, Brent opět atakuje hranici 50 dolarů za barel. A to nemusí být konec. Podle ruské centrální banky by se černá komodita mohla posunout ještě o 10 dolarů níže. Ví snad Rusko něco, co zbytek světa ne?

I přesto, že se společný výbor ministrů zemí skupiny OPEC a vybraných nečlenů, včetně Ruské federace, dohodl na přezkoumání možného prodloužení dohody o snížení těžby ropy o šest měsíců, ruská centrální banka si už s předstihem udržuje relativně negativní výhled. Dle březnových odhadů by se cena referenční ropy (v případě Ruska jde o typ Urals) mohla ke konci roku snížit až na 40 dolarů za barel.

Pro srovnání, odhady sebrané agenturou Bloomberg pracují s průměrnou cenou ke konci 2017 na úrovni 57,93 dolarů za barel. Dokonce i ta nejpesimističtější předpověď pracuje s cenou vyšší, a to o 7 dolarů, než je tomu v případě Ruska.

„Ruské ministerstvo financí, vláda i centrální banka se společně přiklání k opatrnějším předpovědím ohledně ekonomického růstu země, a to především vzhledem k vývoji na ropě,“ okomentoval aktuální situaci pro agenturu Bloomberg Piotr Matys, měnový stratég zaměřující se na rozvojové trhy v rámci společnosti Rabobank. „Vždy je totiž lepší, pokud jsou vaše očekávání konzervativní a mohou být mile překvapena lepšími čísly, než být ve výsledku zklamaný z opaku,“ dodal.

Ropný exodus. Proč budou ceny dále padat?

Tento popis přesně sedí na aktuální výhled ruské centrální banky. Průměrná cena ropy by se během letoška měla držet na 50 dolarech za barel, ovšem v závěru roku by se mohla propadnout až na 40 dolarů. Poblíž této úrovně by se pak měla držet i v letech 2018 a 2019.

Hodnota 40 dolarů za barel byla zmíněna již dříve, a to ruským ministerstvem financí. To v lednu oznámilo, že jakmile ropa překoná tuto hranici, začne centrální banka nakupovat zahraniční měny na svůj vlastní účet, aby tak izolovala měnový kurz rublu od volatility ropného trhu. Stejně tak byla hodnota 40 dolarů použita i k výpočtu rozpočtu země pro roky 2017 až 2019.

Prodloužení dohody OPEC? Budou další jednání

Strategie „negativní výhled, pozitivní překvapení“

Ruská centrální banka má ve spojitosti s ropou mnohé za sebou. Propad komodity v letech 2014 a 2015 o 65 % poškodil ruský rubl tak, že banka reagovala výrazným navýšení úrokových sazeb. Samotná ekonomika se pak (nejen) kvůli výpadku jednoho z hlavních zdrojů příjmů propadla do recese.

V tuto chvíli si ruští bankéři udržují spíše negativní přístup. Proč? Jednoduše proto, aby si tím otevřeli mnohem větší prostor pro (možné) pozitivní překvapení.

Korelace mezi rublem a ropou v tomto roce poklesla, a to až na nejnižší úrovně od srpna 2015. S tím, jak se ropa nedávno ponořila pod hranici 50 dolarů, ruská měna zaznamenala pouze minimální oslabení činící méně než jedno procento.

Nová ropná měna na scéně? Možná ji máte v peněžence

„Jakmile se jednou, v tomto případě vícekrát, spálíte, do budoucna už budete opatrní,“ řekla na adresu ropného výhledu ruské centrální banky Elina Rybakova, ekonomka z Deutsche Bank. „Jak banka, tak i ministerstvo financí se drží hranice 40 dolarů proto, aby byly obě instituce připraveny na nejhorší možný scénář.“

Zda na něj opravdu dojde, ukáže až čas. V tomto směru je potřeba se zaměřit především na květen, kdy proběhne zasedání skupiny OPEC, která rozhodne o (ne)prodloužení své dohody o osekání těžby, které je součástí i samo Rusko (podle posledních dat ji planí na cca 33 %).

Pravdou je, že pokud by její delší trvání odsouhlaseno nebylo, dost možná by se opětovně rozjel scénář podobný roku 2014, kdy mezi sebou bojoval ropný kartel a proti němu stojící „armáda“ amerických těžařů využívajících metodu frakování. Tehdejší snaha o udržení podílu na trhu dostala ropu, byť jen krátce, až pod 30 dolarů za barel…

Saúdové k Americe: Že vás budeme podporovat? Zapomeňte

Newsletter