Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Koruna bez „šťávy“. ČNB a zasedání, na které se zapomene

Koruna během posledních pěti dní oslabila jak vůči euru, tak i dolaru. Na tom se podepsala jednak absence klíčových dat, hlavní roli ale hrála Česká národní banka, která se vrhla na „ochlazování horečky“ vyšších úrokových sazeb. Bude příští zasedání ČNB to, na které se brzy zapomene?

Česká měna zahajovala týden kolem 26,17 za euro. Ještě během pondělí se jí podařilo krátce zpevnit až k 26,13 EURCZK, což bylo necelé dva haléře od dosud nejsilnější pointervenční hranici. Poté se však vydala na cestu umazávání předchozích zisků, přičemž nejslabší úroveň činila téměř 26,35 EURCZK. V podstatě od pondělí tak pozorujeme pohyb do strany, v jehož rámci se koruna držela v rozmezí deseti haléřů, tedy od 26,25 do 26,35 za euro.

Dosažení hranice 26,13 za euro pravděpodobně vyprovokovalo některé investory k vybírání zisků, hlavním motorem pozorovaného oslabení však byla vyjádření členů bankovní rady ČNB, a to Vladimíra Tomšíka a Marka Mory. Oba bankéři se shodli, že pozorované posílení koruny od konce kurzového závazku v podstatě dělá práci za samotnou centrální banku. Silnější kurz totiž působí na celkové utažení měnových podmínek, aniž by bylo potřeba použít jakékoliv nástroje, jako je například zvýšení sazeb.

Již dříve ČNB uvedla, že posílení koruny vůči euru o jedno procento odpovídá zvýšení úroků o zhruba 25 bazických bodů. Česká měna si od 6. dubna, kdy byl obnoven režim řízeného floatingu, připsala k dobru necelá tři procenta, což tak odpovídá zvýšení sazeb o téměř 75 bazických bodů, neboli o téměř 0,75 procentního bodu.

(Ne)překvapený Rusnok o přerodu spekulantů v investory

Tomšíkova a Morova slova nakonec potvrdil i sám guvernér ČNB Jiří Rusnok. Ten sice přiznal, že na vyšší sazby může dojít dle aktuální prognózy banky počítající se třetím čtvrtletím, ovšem podle něj  jde pouze o modelový výpočet, měnověpoliticky to prý na tento termín nevypadá. Proč? Jednoduše proto, že jakmile by koruna dále posilovala, může to prý být důvod k pomalejšímu návratu k vyšším úrokovým úrovním. K tomu všemu navíc platí, že pokud by na vyšší sazby opravdu došlo, šlo by pouze o „drobné krůčky“. 

Zasedání, na které se brzy zapomene

Výše zmiňované komentáře přišly týden před dalším měnověpolitickým zasedáním bankovní rady ČNB, které se bude konat ve čtvrtek 29.6.2017. Pravdou je, že od tohoto dne není potřeba si slibovat kdovíjak velké události. Banka ke zvýšení sazeb stoprocentně nepřistoupí – ostatně, jak její představitelé potvrdili, nemá k tomu žádný důvod. 

Podle šetření mezi ekonomy a analytiky, které provedla ČTK, panuje všeobecná shoda o tom, že ke zvýšení sazeb v příštím týdnu nedojde. Veškeré další komentáře, které zazní především během tiskové konference guvernéra Rusnoka, by se pak měly nést v tom samém duchu jako komentáře z tohoto týdne.

„Měnové zasedání ČNB příští týden bude patřit k těm, na které se brzy zapomene,“ míní hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „V nastavení sazeb ke změně tentokrát nedojde a signály, kdy by se tak mohlo stát, centrální bankéři vyslali již před zasedáním,“ dodal.

Hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler je pak přesvědčen, že banka bude chtít více času ke zhodnocení vývoje české ekonomiky, než přistoupí k tzv. úrokovému „hiku“. Už jen vzhledem k tomu, že ČNB v posledních dech komunikovala jako jeden muž, se tak žádného překvapení nedočkáme, je přesvědčen ekonom.

Žádná velká akce se konat nebude

Pokud se zaměříme na odhady budoucího vývoje kurzu koruny, velká akce se v dohledných měsících konat nebude. Tříměsíční EURCZK forward naznačuje pouze mírné posílení od aktuálního spotového kurzu (26,29 za euro), a to o velikosti cca 1,5 haléře. Šestiměsíční instrument pak rovněž nahrává silnější koruně v době ode dneška za šest měsíců, ovšem jen o necelé čtyři haléře.

V případě desetiměsíčního forwardu nepozorujeme žádné výraznější výkyvy. Koruna by tak na přelomu března a dubna 2018 měla být silnější o zhruba 9 haléřů. Vzhledem k tomu, že sázky na vyšší sazby jsou aktuálně nastaveny především na konec letošního roku, případně na začátek toho dalšího, 10M EURCZK forward naznačuje, že se i přesto neočekává žádný výrazný posun kurzu.

 

Newsletter