Itálie na rozcestí. Trest, nebo politická sebevražda?

Italská vláda má problém. Nejde jen o neúspěšné referendum, ale o nejstarší banku světa. Možná řešení její svízelné situace se totiž jeví jako přechod z bláta do louže. Co tudíž zvolit – trest, či politickou sebevraždu?

Nejstarší bankou světa je Monte dei Paschi di Siena, která se potýká s velkým množstvím nesplacených půjček. Jejím hlavním cílem je tudíž získání dodatečného kapitálu, což je však vzhledem k její hospodářské situaci a aktuální politické situaci celé Itálie celkem problém. Pokud jej nevyřeší soukromý sektor, bude muset zasáhnout ten veřejný, a to prostřednictvím bailoutu. Jenže právě to by znamenalo porušení pravidel Evropské unie, konkrétně Směrnice pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků, po kterém by nutně následoval trest.

Otázkou tak zůstává, ke kterému scénáři se italská vláda přikloní, pokud soukromí investoři banku dobrovolně nezachrání. Podle směrnice by ještě před kapitálovou injekcí ze strany státu měl přijít tzv. bailin, neboli (povětšinou nedobrovolné) podílení se na záchraně ze strany věřitelů a investorů banky. Jenže právě to by se z politického hlediska rovnalo sebevraždě. Renziho Demokratická strana by tak měla o jeden hřebík do rakve navíc, zatímco ty ostatní, především euroskeptické Hnutí 5 hvězd, by získaly nové příznivce.

Pravdou je, že bailin následovaný bailoutem by ještě více prohloubil evropskou krizi. Zvýšení politického vlivu euroskeptických stran by totiž mohlo vést k dalšímu referendu ohledně možného odchodu země z EU. Britský brexit by tak získal nového kolegu – itaexit.

Zaměřeno na Itálii: Referendum a banky – záchrana, či katastrofa?

„Pokud bude Itálie postupovat podle evropských pravidel, ještě před samotným bailoutem bude nutné provést bailin,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Marios Maratheftis, hlavní ekonom banky Standard Chartered. „Tento krok by však v jejím případě byl naprosto odlišný než kdekoliv jinde. Držitelé italských bankovních dluhopisů jsou totiž na rozdíl od jiných zemí převážně retailoví investoři, kteří jsou zároveň i voliči.“

Monte dei Paschi si vzala za cíl získat dodatečný kapitál v hodnotě 5 miliard euro. V současnosti svým věřitelům nabídla konverzi dluhopisů za akcie, na což jim začátkem tohoto týdne část kývla. Bance se tak podařilo získat téměř čtvrtinu ze 4,3 miliardy euro v bondech, jejichž vlastníkům byl swap nabídnut. Ve hře je navíc i velký investor z Kataru, který se však vzhledem k výsledku nedělního referenda zdráhá bance své peníze poskytnout.

Připravte se, bailout se blíží. Nejstarší bance světa dochází čas

Nice se však nemění na tom, že jižní země dost možná šlápne z bláta do louže (pokud se vše nevyřeší bez zásahu státu). Maratheftis totiž dále poukazuje na fakt, že i případný trest ze strany evropských úřadů by italské voliče rovněž rozezlil. Tím pádem se Itálie dostává do patové situace, v rámci které by bylo nutné zvolit menší zlo.

„Ať tak či ona, odklon Itálie od Evropské unie by byl katastrofou,“ míní ekonom. „Jde o zemi, která je do jisté míry soběstačná. Jde o zemi, jejíž hlas je v rámci Evropy slyšet poměrně nahlas. Je to zároveň člen eurozóny a v neposlední řadě se jedná i o jeden z jádrových států celého bloku. Tím pádem je jasné, že hlavním rizikem roku 2017 bude právě Itálie.“

Kam kráčíš, Itálie? A kdy opustíš euro?

Newsletter