Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Velký fotbalový únik informací aneb jak vydělávat na přestupech

Světové fotbalové prostředí nebude na letošní rok vzpomínat zrovna v dobrém. Odhalení korupční „chobotnice“ v rámci Mezinárodní fotbalové organizace FIFA vyvolalo pozdvižení nejen u fanoušků, ale rovněž i u sponzorů. Není se čemu divit, fotbalový průmysl je dlouhodobě oblastí, která ve sportu vydělává „opravdové“ peníze, byť ne vždy tou „čistou“ cestou…

FIFA vs. Wall Street aneb kdo si vydělá(val) víc

Poslední informací, která přiblížila „tajemný“ svět fotbalového financování, je únik dokumentů spjatých s jednou z největších finančních společností mající co do činění s fotbalovou merunou. Jedná se o private equity firmu Doyen Sports Investment, která se dlouhodobě angažovala v obchodování s futures zaměřených na meziklubové přestupy jednotlivých hráčů.

Netradiční způsob investování, v tuto chvíli již zakázaný, byl zcela skryt i před očima těch nejinformovanějších fanoušků. Společnost Doyen byla v podstatě finančním zdrojem mnoha, povětšinou zadlužených, fotbalových klubů, které jí za „úplatu“ poskytovaly práva na obchodování s jednotlivými hráči. Investoři tak tímto způsobem v podstatě spekulovali na růst „hodnoty“ vybraných fotbalistů, který se obvykle projeví při přechodu hráče z jednoho klubu do druhého.

Uniklé dokumenty byly zveřejněny na serveru Football_Leaks.com a jejich pravost byla potvrzena i samotným tiskovým mluvčím společnosti Doyen, který však dle agentury Bloomberg odmítl uvést jakékoliv další informace.

Největší obchody

Uniklé účty z druhé poloviny roku 2011 ukázaly, že společnost Doyen byla zapojena i do těch nejdražších přestupů, na kterých vydělala pěknou řádku peněz. Firma investovala 25,6 milionů euro do obchodních práv sedmi hráčů, přičemž několik z nich tehdy patřilo mezi ty „nejdražší“. Jmenovat lze například 10 milionů euro utracených za 33,3% podíl na prodejních právech kolumbijského útočníka Radamela Falca. Na jeho prodeji, který proběhl o dva roky poté, Doyen vydělala celkem 4 miliony euro „čistá ruka“.

V srpnu 2012 pak byla provedena 6milionová investice do celosvětových sponzorských práv Barcelony, stejně tak i do forwardu zaměřeného na přestup brazilského útočníka Neymara. Doyen rovněž poskytla půjčku 6,9 milionů euro dvěma španělským klubům, a to Atléticu Madrid a Sporting de Gijón.

Skupování obchodních práv vzniklo v Jižní Americe, odkud se postupně rozšířilo především do Evropy. Minulý rok však zasáhla FIFA, která tzv. „vlastnictví třetí stranou“, jak se těmto obchodům přezdívá, zakázala. Hlavním argumentem zákazu byla především obava z rostoucího vlivu investorů v rámci fotbalového průmyslu.

Samotná společnost Doyen aktuálně čeká na výsledek soudního sporu s portugalským klubem Sporting CP. Ten totiž odmítl zaplatit za přestup argentinského obránce Marcose Roja do Manchesteru United. Portugalský klub kontrakt odmítl se slovy, že je pro klub prý „nepatřičný.“

Newsletter