Přivodí nekompetence Junckera a spol. další finanční krizi?

Chyba, chyba, samá chyba. V pátek jsem na několika místech upozorňoval, že klíč ke zklidnění situace (a trhů) po hlasování o brexitu mají v rukou politici a centrální bankéři. Centrální bankéři svoji roli zatím plní. V pohnutém čase paniky a vyhrocení, když se investoři zbavují aktiv, bývá příhodné, že existuje někdo jako centrální bankéř, kdo na trhu nehraje se svými penězi, a může tak jednat s odstupem a nadhledem.

Takto – s odstupem a nadhledem – by měli postupovat i eurounijní politici. Juncker a spol. by se neměli chovat tak, že jim někdo bourá bábovičku. Měli by trhům a veřejnosti vyslat jasný signál, že vystoupení Británie z Evropské unie bude maximálně plynulé, takové, které co nejméně naruší stávající ekonomické, finanční a obchodní vazby mezi ostrovním hospodářstvím a kontinentem. Předpokládá to pochopitelně následně i vstřícnost a ochotu ke konsensu mezi britskými politiky, zastánci brexitu.

Ale „výkop“ byl na Junckerovi a spol. Dopadl tragicky. „Může se totiž rychle ukázat, že se Británii vedlo v EU lépe – hospodářsky, sociálně i zahraničněpoliticky,“ řekl dnes Juncker. To si Britové snadno vyloží jako výhrůžku. Bohužel, nemusí jít jen o výhrůžku, vypuštěnou v návalu emocí (tahat emoce do politiky je ovšem další chyba). Může jít o Junckerovo niterné přání.

Pokud se bude uražený Brusel zaslepeně snažit Británii „rozvodové řízení“ co nejvíce „osladit“, aby ta co nejdříve litovala, že svazek opustila, snadno se můžeme ocitnout na prahu krize Lehman Brothers 2.0. Pokud Brusel bude usilovat o ekonomické oslabení Británie, hospodářsky oslabí nakonec všechny, celý svět. Přivodí-li ale tato jeho nekompetence další světovou finanční krizi, je to konec Evropské unie. No, nejde v těchto hodinách zrovna o málo.

Kontinent jako rukojmí Britů. Co se bude dít dál?

Analýza Brexitu: Kdo hlasoval jak a proč a komu rozhodl o čem

Newsletter