Marc Faber: Jakmile to začne padat, strhne se lavina

Americký trh je velmi náchylný k lavinovému výprodeji. Ten může začít neočekávaně a v podstatě kdykoli, varuje investory švýcarský investor Marc Faber, autor investičního měsíčníku The Gloom, Boom & Doom Report, známý také pod přezdívkou Dr. Doom, neboli „doktor Zkáza“.

Takovou lavinu prý nezpůsobí žádný jednoduchý katalyzátor. Akcie jsou podle Fabera velmi překoupené a sentiment je příliš optimistický na to, aby tato rally, která je silně motivovaná optimismem spojovaným s politikou nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, dále pokračovala. A jakmile přijde pokles, vyvolá další prodeje a strhne lavinu, uvedl Faber pro CNBC s tím, že investorům doporučuje snížit váhu amerických akcií v portfoliu.

Trumpova rally v grafech a číslech

Podle něj jeden muž sám Ameriku nespasí. Trump prý na rozdíl od Reagana čelí ohromným „protivětrům“, například v podobě poměru zadlužení k HDP, jenž podle jeho slov v USA i v jiných zemích dosahuje gigantických rozměrů. Dalšími riziky současného investičního boomu jsou prý růst úrokových sazeb a rekordní úrovně korporátních zisků a marží.

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average v pátek uzavřel na rekordní úrovni po jedenácté v řadě a při pohledu na únorový výkon indexu S&P 500 je naděje, že tento měsíc bude mít možná nejméně červených seancí napříč všemi měsíci od května 1990. A velké zisky si letos nepřipisují jen americké trhy. Faber upozorňuje především trhy v Mexiku, Brazílii a v Asii, které se těší více než desetiprocentním ziskům.

„Zkázu“ však Faber nepředpovídá všem trhům, které dosud těžily ze silné rally. Podle něj jsou oblasti, které jsou na tom lépe než USA. Například Čína. „V následujících třech měsících by peníze mohly téct do Číny. Ekonomice se překvapivě začalo dařit docela dobře,“ řekl Faber.

Podle něj by investorům mohly v letošním roce přinést slušné zisky i komodity, jako jsou měď či zlato. „Pokud se podíváte na Trumpa a jeho administrativu, a na stav, v jakém je rozpočet, myslím, že další tištění peněz je nevyhnutelné,“ uvedl s tím, že tato politika by růst komodit mohla dále podpořit.

Teorie není praxe. Zlatý příklad doslova a do písmene

Faber již na konci ledna uveřejnil na svém blogu výhled na letošní rok. Podle něj jsou americké akciové trhy v porovnání s trhy rozvíjejících se zemí nebo s evropskými či japonskými tituly výrazně nadhodnocené. Výkonnost rozvíjejících se trhů tak podle něj bude letos vyšší než u amerických. Buďto tedy budou méně klesat, nebo výrazně více porostou. Z toho důvodu „bych se v podstatě vyhnul americké a raději bych investoval do rozvíjejících se ekonomik včetně Indie,“ napsal.

Newsletter