Koho nejvíce zasáhne automatizace? Asii, ale i Českou republiku

Ač si to mnozí nechtějí přiznat, čtvrtá průmyslová revoluce klepe na dveře čím dál silněji. Roboti a další hi-tech vymoženosti zamíchají kartami nejen ve společnosti, ale také v globálním uspořádání zemí. Některé ekonomiky budou totiž věkem umělé inteligence zasaženy mnohem více než jiné.

Kdo budou vítězové a poražení? Tuto otázku si ve svém výzkumu položili Michael Chui, James Manyika a Mehdi Miremadi z McKinsey Global Institute (MGI). Ekonomové analyzovali data 46 zemí, které zahrnují 80 % globální pracovní síly, přičemž u každé z nich zkoumali potenciál automatizace.

Zhruba polovina dnešních pracovních aktivit skýtá v blízké budoucnosti potenciál automatizace. Mezi zkoumanými 46 zeměmi se však tento potenciál liší, přičemž se pohybuje mezi 40 a 55 %. Tyto rozdíly se odvíjí především od sektorového uspořádání jednotlivých ekonomik.

Pokud se například podíváme na dvě na první pohled stejně vyspělé ekonomiky, jako je Japonsko a USA, zjistíme, že potenciál automatizace u Japonska je významně vyšší. V asijské zemi pracuje mnoho lidí na standardních pracovních místech ve výrobě, dále pak také v jednodušších kancelářských a administrativních profesích.

To z Japonska dělá mezi asijskými státy ekonomiku s nejvyšším potenciálem automatizace. Naproti tomu v USA pracuje více lidí v managementu a v inženýrských pozicích, kde je potřeba využití zvláštních odborných znalostí, což počítače zatím nedokážou.

Tabulka ukazuje, jak velké procento pracovních aktivit (či podíl v současnosti odpracovaných hodin) v jednotlivých zemích by mohlo být automatizováno s technologiemi, které jsou v současné době již vyvinuty.

„Vítězem“ za Evropu je Česká republika, kde by umělou inteligencí mohlo být nahrazeno 52,2 % pracovních aktivit. Ještě výrazněji by mělo být ovlivněno Japonsko z 55,7 %, kde je potenciál automatizace vůbec nejvyšší. Tomu šlape na paty Thajsko s 54,4 %. Velký potenciál automatizace skýtají také latinskoamerické ekonomiky Peru a Kolumbie, kde by umělou inteligencí mohlo být nahrazeno 53 % pracovních aktivit.

Naopak relativně nejmenší potenciál automatizace skýtá bohatý Kuvajt s 41,1 % a nejvyspělejší evropské státy, jako je Norsko (42,2 %), Velká Británie (42,8 %) či Francie (43,1 %). Ty se umístily i za USA, kde by mohla umělá inteligence nahradit 45,8 % pracovních aktivit.

Newsletter