OPEC zasedá příští týden, pomůže to Venezuele?

Venezuela se pravděpodobně nachází v recesi. Oficiální data však nejsou letos publikována, takže to nelze říci s úplnou jistotou. Odhady mluví o čtyřprocentním poklesu HDP země během prvních tří kvartálů letošního roku. Země také momentálně čelí nejrychlejší inflace na světě.

Vývoj venezuelské ekonomiky je úzce spjat s vývojem cen ropy. Kartel OPEC, jehož je Venezuela členem, zasedne příští týden ve Vídni. Spekuluje se, zda se jeho členské státy dohodnou na omezení těžby ropy. To by mohlo zastavit stávající propad cen ropy. Existuje několik důvodů, proč k omezení těžby dojít nemusí.

SocGen k energiím: Levný sektor může silně růst po jednání OPEC

Historická zkušenost členským státům říká, že jestliže omezí těžbu jeden z nich, ještě to neznamená, že jej budou následovat i další země v kartelu. Nedůvěra je v tomto ohledu poměrně vysoká. Neochota omezit těžbu má však i svůj ekonomicky racionální důvod. Nízkou cenou ropy se OPEC může snažit konkurovat břidličné ropě, těžené například v USA. Její těžební náklady jsou vyšší a při nízkých cenách ropy obecně se zesiluje tlak na marže těžařů břidličné ropy, což může vést k útlumu její těžby a posílení relativní pozice členských států OPEC.

Dilema OPEC

I pokud by však došlo k omezení těžby, zůstává otázkou, zda se ceny ropy podaří stabilizovat. Čínská poptávka slábne, Japonsko se nečekaně dostalo do recese a na hraně recese je i celá eurozóna. To může v souhrnu značit další tlaky na pokles ceny ropy i navzdory případnému omezení těžby ze strany OPEC. Vyhlídky pro Venezuelu jsou tudíž neblahé tak jako tak.

Během převážné části doby Chávezovy vlády země značně profitovala z globálního hospodářského boomu a růstu cen ropy. Mohla si tak dovolit činit opatření, které podkopávaly její kredibilitu v očích globálních investorů, aniž by pocítila bezprostřední následky. Ty se začaly mírně projevovat až na konci Chávezovy vlády a plně se dostavily nyní, v době vlády Madurovy.

Goldman Sachs sráží výhled pro ropu, čeká slabší vliv OPEC na trh

Při pokračování Madurovy vlády a při dalším poklesu ceny ropy, který je pravděpodobný, nelze očekávat zásadní zlepšení hospodářského stavu země. Inflace tedy pravděpodobně dále poroste ruku v ruce s tím, jak se vláda bude snažit zalátat své schodky – důsledek ničivých opatření Chávezovy éry a současné klesajících cen ropy – tiskem nových peněz.

Pádivá inflace přes šedesát procent v ročním vyjádření, kterou Venezuela prožívá, či hyperinflace jsou sice vážné makroekonomické problémy, ale ví se, jak ji řešit. Muselo by dojít k zásadní změně postoje Venezuely vůči mezinárodním trhům. Země by se musela otevřít světovému obchodu, liberalizovat své trhy, eliminovat cenové kontroly, provést privatizaci znárodněného majetku, omezit dotace a subvence. To je za stávajícího režimu, který v zemi panuje, prakticky nerealizovatelné. Při dalším zhoršení stavu venezuelské ekonomiky, které je pravděpodobné, lze však čekat zesílení společenského napětí, které by mohlo vést k Madurovu ochodu. Tomu nahrává to, že už nyní jeho popularita zdaleka nedosahuje někdejší popularity Chávezovy.

Ropa Brent padla na 4leté dno. Členové OPEC srážejí cenu

Teprve pak se zřejmě může hospodářský stav jihoamerické země – bohaté na přírodní zdroje (nejen na ropu, ale třeba i bauxit) – začít pozvolna zlepšovat.  

Newsletter