Kontrariáni předpovídají 25% nárůst S&P 500

Přestože výzvy k ostřejší korekci amerického akciového trhu jsou stále silnější, najdou se i ti, kdo věští opačný směr pohybu. Podle komentátora americké stanice CNBC býčí trh ještě není zdaleka u konce a v budoucnu lze očekávat růst až 25 procent.

S&P 500 uzavřelo ve čtvrtek uzavřelo 2 procenta v poklesu na 1930,67, kvůli obavám ze stavu evropské ekonomiky, argentinské platební neschopnosti a nárůstu amerických nákladů na pracovní sílu, která byla důvodem pro obavy ohledně firemních marží. Index se během minulého týdne vyšplhal na rekordní maximum 1991,39, což je téměř 200 procentní nárůst od poloviny roku 2009.

Podle Petera Morici, profesora ekonomie na University of Maryland a bývalého hlavního ekonoma US International Trade Commission, budou digitální technologie klíčovým faktorem pro další zisky na Wall Street v nadcházejících letech.

„Býčí trh není u konce,“ řekl. Digitální technologie umožňují podnikům mnohem efektivněji využívat peníze investorů a mohou snadnou posunout nahoru ceny akcií o dalších 25 procent, dodal, přičemž zmínil časové období tří až pěti let.

„Samozřejmě, pokud nastane válka v Rusku, všechny tyto sázky budou mimo, ale v případě, že toto nebo nějaká jiná kataklyzmatická událost nenastane, naše ekonomika se plně zotaví a udržitelné P/E poměry budou na vyšších úrovních, než tomu bylo v posledních 25 letech,“ řekl a dodal, že nelze vyloučit menší korekce na cestě vpřed.
 
Podle Moriciho, z důvodu snížení firemních výdajů s nástupem digitálních technologií, firmy disponují přebytky v hodnotě miliard dolarů a S&P 500 se v následujících 3 – 5 letech vyšplhá k úrovni 2500 bodů.

„Vedení starších průmyslových firem může využívat továrny a řídit dodavatelské řetězce efektivněji. Moderní nadnárodní společnosti, jako je GE, mohou využívat nových produktů a trhů a vytvářet obrovské zisky, s využitím mnohem méně peněz, než tomu bylo v posledních desetiletích,“ řekl. Množství finančního kapitálu pohání cenu akcií a jejich P/E poměry.

A to i přesto, že poměr ceny akcií k zisku mezi firmami dosáhl minulý týden hodnoty 19,60. Morici však poukazuje, že je stále pod úrovní 25,0 viděné v roce 1998, kdy index pokořil hranici 1000. „Vzhledem k tomu, jak efektivně dokáže digitální ekonomika vytvářet bohatství z hotovosti investorů, je pravděpodobné, že v momentě, kdy by se S&P přiblížil k hranici 2500, P/E by byl stále pod 25,0,“ uvedl.

Moriciho kontrariánská výzva vyniká mezi množstvím medvědích hlasů, upozorňujících na pravděpodobnou silnou korekci a vyzdvihujících nadhodnocenost S&P 500.

Faber: Trhy v srpnu klesnou až o 30 %

Předzvěst pádu trhů? Bobtnající diskuse na téma BUBLINA

Paul Krake, zakladatel View from the Peak: Macro Strategies, řekl CNBC, že očekává 10 procentní korekci indexu do konce roku, jenž bude započata z důvodu předpokládaného omezování měnové politiky americkým Fedem. „Korekce 10 procent by měla být naprosto přijatelná za předpokladu, že na konci roku QE1 jsme měli 15 procentní korekci S&P 500 a na konci QE2 byla korekce 22 procent. To by nemělo nikoho překvapit,“ řekl.

Morici nesouhlasí s tím, že odeznívající stimulus Fedu bude mít dopad na ceny akcií a tvrdí, že i když krátkodobé sazby porostou, střednědobé a dlouhodobé sazby nevykáží strmý nárůst. Arguementem Moriciho je, že pokračující poptávka po amerických dluhopisech z Číny a příliv kapitálu do bezpečných aktiv budou držet sazby na nízkých hodnotách.  

Newsletter