Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Padesát nejbohatších dolarových miliardářů. Kdo? Kolik? Jak?

Bill Gates, Warren Buffett, Mark Zuckerberg, George Soros, bratři Kochové. Co spojuje tato jména? Peníze. Všichni ze zmiňovaných totiž patří mezi největší boháče z celého světa.

Server Visual Capitalist ve spolupráci s Texas Precious Metals vytvořily nejaktuálnější seznam padesáti nejbohatších miliardářů. Dohromady čítá bohatství těchto šťastlivců 1,46 bilionů dolarů, což je více jak celkové HDP zemí, jako je Austrálie či Španělsko.

Odkud dolarový boháči pochází? Kde ke svému jmění přišli? Kolik jim je let? Na to vše odpoví následující text a infografika.

Miliardáři podle zemí

Jámou lvovou jsou z geografického hlediska Spojené státy. Odtud pochází celkem 58 % členů sledované skupiny. Na druhém místě je pak s 16 % Evropa, na třetím s 12 % Čína, včetně Hong Kongu.

Překvapivé je to, že Spojné království, Kanada, Austrálie, Japonsko ani Rusko nemají v konečném seznamu boháčů ani jednoho zástupce.

Miliardáři podle odvětví

Největší počet miliardářů své jmění vydělalo v oblasti technologií. Celkem odtud pochází 12 boháčů, přičemž jmenovat je možné například Marka Zuckeberga (Facebook), Larryho Page (Google), Sergeye Brina (rovněž Google), Billa Gatese (Microsoft) a Larryho Ellisona (Oracle).

Druhou největší líhní je pak módní a retailový sektor, kam spadají značky jako Wal-Mart, Zara a H&M. Nejméně boháčů naopak pochází z oblasti médií.

Miliardáři podle věku

„Mládětem“ světa boháčů je se svými 31 lety Mark Zuckerberg. Naopak ostříleným veteránem je hlavní akcionářka společnosti L’Oréal Lilliane Bettencourtová, které je 93 let.

Věkový průměr pak dosahuje ve sledované skupině 51 let, vyjma technologického segmentu 72.

Kdo se dobře narodil?

Někteří miliardáři měli o něco lepší startovací pozici než ostatní, jelikož své bohatství zdědili. Například sourozenci Waltonovi – Rob, Alice, Jim – jsou potomci zakladatele společnosti Wal-Mart Sama Waltona, který každému z nich zanechal krásných 33 miliard dolarů.

Dědicové společnosti Mars – Forrest, Jacqueline a John Marsovi – se rovněž nemají špatně. Potravinářský gigant jim každému přinesl po 28,6 miliardách dolarů.

Jedna z nejvyšších pozic pak patří bratrům Kochovým, kteří po svém otci Fredovi zdědili společnost Koch Industries. Poté, co v 80. a 90. letech, po světoznámých soudních tahanicích, vyplatili své dva další bratry Fredericka a Williama, spadlo Charlesovi a Davidovi do rukou jmění o velikosti 94,2 miliardy dolarů.

Courtesy of: The Money Project

 

Newsletter