Rudý drak přiostřuje. Boj proti pádu pokračuje

Čínská lidová republika má problém, který evidentně neumí snadno vyřešit. Poté, co si čínské akcie za poslední rok připsaly více jak 140 %, přišla poměrně studená sprcha. Již přes dva týdny trhy druhé největší ekonomiky světa intenzivně klesají a čínská vláda ne a ne přijít na to, jak tento pokles zastavit.

Vyjma zásahu centrální banky v podobně dalšího snížení výpůjčních i depozitních sazeb a osekání úrovně povinných rezerv, se Čína rozhodla udělit povolení hlavnímu penzijnímu fondu a státní investiční společnost Central Huijin investovat své prostředky do akcií. Stejně tak byly skrze Asociaci asset manažerů pobídnuty i soukromé fondy. Nic z toho nepomohlo. Akcie dále klesají. Samotný index Shanghai Composite dnes odepsal bezmála 3,5 %.

Řev čínského draka je opět slyšet. Ale na jak dlouho?

Vzhledem k tomu, že veškerá opatření byla prozatím marná, sáhla čínská vláda po dalším, které je v kontextu dění posledních dní poměrně překvapivé. Akciový trh rudého draka je specifický tím, že se na něm nachází obrovské množství individuálních investorů. Jen za poslední rok se jejich počet zvýšil o více jak 40 milionů. Právě tito obchodníci obchodující skrze své brokerské společnosti mají v oblibě obchodování na marži. Jednoduše složí určité procento investice na svůj účet a zbytek si vypůjčí od svého brokera. Agentura Bloomberg uvádí, že tímto způsobem již byly poskytnuty úvěry o velikosti 2,08 bilionů jenů, což odpovídá zhruba 335 miliardám dolarů.

Rozmach trhů v Číně: Investorů je poprvé víc než komunistů

Právě maržové obchodování stálo za tím, že se čínské akciové trhy více jak zdvojnásobily, Zároveň však pro investory představuje vysoké riziko, pokud jde trh proti jejich sázce. Avšak s tím, jak akcie začaly padat, se investoři dostávali do ztrát, což byl důvod, proč chtěly čínské autority tento způsob obchodování omezit.

Dnes je však situace jiná. Vzhledem k neúčinnosti výše zmiňovaných opatření, přistoupila Čínská komise pro cenné papíry ke zrušení pravidla požadujícího po investorech složit dodatečnou záruku, pokud se maržový poměr, tedy poměr celkové půjčky od brokera vůči hodnotě držených akcií, dostane na 130 % a více. Změna pravidel tak znamená, že brokerské společnosti, jejichž maržové obchody přesahují stanovené limity, je mohou ponechat na současných úrovních, avšak nesmí je už dále navyšovat.

Hong Hao, vedoucí stratég společnosti BOCOM International, míní, že uvolnění obchodování na marži trhy uklidní. „Přesně tohle je ten typ léku, který trhy potřebují,“ řekl pro server CNBC. „Pokles byl tažen především nutností doplnit složenou marži (tzv. margin call), pokud tak brokeři nebudou muset likvidovat jednotlivé pozice, bude akciový pád prozatím zastaven.“

Dalším opatřením, které Čínská komise pro cenné papíry zavedla, je povolení brokerským společnostem emitovat či převádět skrze burzy a obchodní platformy krátkodobé firemní dluhopisy. Aktivně se zapojují i obě hlavní čínské burzy, které ve svém středečním prohlášení uvedly, že plánují od srpna snížení poplatků o 30 %.

I tak ale na čínském trhu stále převládá nervozita, která se projevuje  především ve vysoké volatilitě, někde až v rozmezí i 10 procent. Zatímco někteří investoři se v panice snaží zbavovat svých pozic, jiní naopak nakupují levné akcie s nadějí, že Peking  trhy nenechá dále padat, už jen proto, že by další propad nepochybně ovlivnil i vývoj reálné ekonomiky.

JPMorgan: Propad čínských akcií je dočasný. Zakročí vláda

Řecko? Zapomeňte. Větší obavy budí Čína

Newsletter