Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Největší akciová emise na světě. Co způsobí na trzích?

V roce 2018 by měla proběhnout největší primární emise akcií v lidské historii. Hodnota upisované firmy dosahuje stovek miliard, některé zdroje ale pracují až se dvěma biliony dolarů. Tak či onak, IPO takového rázu se nepochybně podepíše na všech trzích, od Tokia až po Toronto. Jak?

Nejhodnotnější společností, kterou během příštího roku čeká vstup na burzu, je státem vlastněná ropná mašinérie Saudi Aramco. O její skutečné hodnotě se spekuluje. Sám saúdský princ Mohammed bin Sálmán řekl, že dosahuje 2 bilionů dolarů. Proti tomu však vystupuje například odhad firmy Wood Mackenzie, který pracuje s „pouhými“ 400 miliardami dolarů.

Ať už jsou odhady jakékoliv, zmiňované IPO bude historicky rekordní, a to i přesto, že bude upsán pouze menší než 5% podíl společnosti. Stále tak půjde o klíčovou událost nejen pro světové trhy, ale především pro ten saúdskoarabský.

„Částečná privatizace Saudi Aramco přesune pozornost na Saúdskou Arábii,“ řekl pro agenturu Bloomberg Michale Bolliger, šéf sekce rozvojových trhů v UBS Wealth Mangement. „Širší privatizační program pak ještě více podpoří strategii království směrem k rozvoji domácího kapitálového trhu a k jeho postupnému otevření zahraničním investorům.“

Bude to bomba! Saúdská Arábie chce ohromit akciový svět

A jaká bude reakce trhů?

Akcie

Saúdská akciová burza, známá pod názvem Tadawul, dosahuje celkové tržní kapitalizace zhruba 440 miliard dolarů, což z ní dělá největší burzovní subjekt v rámci oblasti Středního Východu.

Podle saúdského státního investičního fondu by prodej pouze 5% podílu Saudi Aramco toto číslo zvýšil o více jak 100 miliard dolarů. Jednalo by se tedy o vůbec největší zaknihování, ovšem zároveň s tím je jasné, že hodnotu celého „dealu“ by pouze lokální burza nedokázala pojmout.

Z toho důvodu by bylo nutné, aby arabská země spolupracovala v rámci IPO i se zahraničními burzami. Jednou z nejaktivnějších je ta singapurská, která patří mezi největší centrum obchodů s „ropnými“ cennými papíry v Asii. Její snaha přilákat saúdskou společnost dospěla do té fáze, že dle neveřejných informací, které Bloomberg cituje, přislíbila účast jednoho ze singapurských státních fondů jakožto klíčového investora.

Velký zájem o IPO pak potvrdily i další burzy jako například ta v Hong Kongu, za kterou stojí především čínské fondy. Obdobně se ale hovoří i o emisi v Londýně, New Yorku, Tokiu či Torontu.

Suma sumárum, saúdský kapitálový trh se tak díky avizované emisi může dočkat doslova extrémního přílivu kapitálu.

9/11 aneb když Saúdové vyhrožují Americe krizí

Akciové indexy

Největší IPO v lidské historii by dle Bloombergu mělo dopad i na další trhy, které se na jejím konání ale podílet nebudou. V tomto směru by mohla sehrát roli například vidina zařazení hlavního saúdského indexu do mezinárodního benchmarku MSCI zaměřeného na rozvojové trhy.

Vezmeme-li v potaz předpoklad 5% floatu, Saudi Aramco jako takové by dosáhlo 2,4% podílu na zmiňovaném indexu MSCI, což by ji zařadilo mezi top pětici firem s největší váhou, kam patří například Samsung či Alibaba, odhaduje Mohamed al Hajj, akciový stratég u EFG-Hermes Holding. Podíl hlavního saudského indexu na MSCI by se pak téměř zdvojnásobil.

Výsledkem by tak mohl být příliv pasivního kapitálu o velikosti 6,6 miliard dolarů od investorů zaměřujících se na index MSCI, případně pak 2,5 miliardy dolarů od obchodníků sledujících index FTSE, očekává Hajj.

Největší propad na světě. Investoři musí předběhnout fond

Ropa

I přesto, že Saúdská Arábie minulý měsíc osekala v rámci dohody OPEC svou ropnou produkci nejvíce za posledních více jak osm let, nečeká se, že by se budoucí role ropy jakožto jednoho z hlavních energetických zdrojů jakkoliv změnila.

Během příštích dvaceti let by tak černá komodita měla stát za zhruba třetinou výroby energie, což je pro Saudi Aramco klíčová informace, jelikož to bude právě cena ropy, která bude určovat upisovací cenu IPO a jeho samotnou úspěšnost.

Sliby vs. skutečnost: OPEC jako těžká slibotechna?

Měny

V případě devizových trhů je potřeba se zaměřit na forwardy USDSAR, které od prosince 2016 padají v souvislosti s množícími se sázkami na ukončení zavěšení saudského rijálu na americký dolar. Hranicí, kterou si saudská centrální banka v tomto směru vytyčila, je 3,75 USDSAR.

Saúdská vláda se po propadu cen ropy, který začal v polovině roku 2014, potýkala s nedostatečným přílivem zdrojů financování veřejného sektoru. Vinou toho došlo dokonce i na to, že sáhla do devizových rezerv. Dalším krokem pak byla vůbec první emise saúdských státní dluhopisů v hodnotě 17,5 miliardy dolarů.

Jen chvíli po jejím uskutečnění se rozjely první sázky zaměřené právě na zpevnění saúdské měny během příštích 12 měsíců. To je očekáváno rovněž i s přílivem zahraničního kapitálu, jehož původ by pramenil z emise akcií Saudi Aramco na zahraničních trzích.

Pád ropy trvá. Saúdská Arábie potřebuje zahraniční pomoc

Mezibankovní trh

Poslední klíčovou oblastí, kterou největší emise pravděpodobně ovlivní, je saúdský mezibankovní trh.

Tříměsíční úroková sazba tzv. SIBOR, kterou saúdské banky využívají k ocenění půjček, se od konce poslední krize dostala na rekordní maximum z října loňského roku. Po emisi saúdských dluhopisů však začala opětovně klesat.

Očekává se, že prodej akcií Saudi Aramco by přinesl ten samý scénář, díky kterému by do mezibankovního trhu připlula nová likvidita, čímž by sazba ještě více klesla.

Bankovní masakr. Saúdské banky na krizových úrovních

Newsletter