Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

První americký stát nad propastí

USA se topí v dluzích. To, že zadlužení největší ekonomiky světa dosahuje gigantických rozměrů, je všeobecně známo. O tom, jak špatná je situace na úrovni některých jednotlivých států federace, se však již tolik neví. A příklad Illinois, který může být co nevidět prvním americkým státem s úvěrovým ratingem na stupni „junk“, ukazuje, jak vážná může situace v rámci federace být.

Časovaná bomba

Časovaná bomba pro Illinois tiká rychle. Prvního července začíná nový fiskální rok a po dvou letech bez rozpočtu už je na čase, aby se politici konečně na něčem dohodli. Jenže zatím to tak zdaleka nevypadá. Republikánský guvernér Bruce Rauner a demokraté, kteří mají většinu v místním zákonodárném sboru, se navzájem obviňují z toho, kdo je za současnou krizi zodpovědný, a dohoda na klíčových záležitostech stále nikde.

A krize přitom dosahuje opravdu dramatických rozměrů. Illinois splácí své účty jen sporadicky a jejich hora tak narostla již na 15 miliard dolarů. Z toho stát dluží na pojištění pro chudé a lidi se sníženou pracovní schopností (Medicaid) více než 2,8 miliardy dolarů. Úřad pro stavbu silnic pak varoval, že v červenci zastaví veškeré práce, pokud nedostane žádné prostředky. Zároveň řada věřitelů Illinois kvůli nesplácení úvěrů zažalovala a u soudu vyhrála. Jenže kdyby stát všechny své dluhy splatil, převýšily by výdaje v tomto fiskálním roce příjmy o šest miliard dolarů.

Američané dluží 13 bilionů dolarů. Je tohle ten americký sen?

Žádný planý poplach

Nejvyšší auditorka Susana Mendoza proto podle serveru Finanzen100.de důrazně varovala: „Nevím, kterou část z ´My jsme v režimu těžké krize´ parlament a guvernér nerozumí. To není žádný planý poplach,“ řekla.  „Magické triky po nějaké době skončí a v tom bodě právě jsme,“ upozornila.

Rauner i demokraté jsou zajedno v tom, že je třeba zvýšit daně. Rauner však chce zároveň s tím prosadit další opatření a zákony, se kterými demokraté nesouhlasí. „Stát už nemůže fungovat bez zodpovědného a úplného rozpočtu, aniž by vážně nepoškozoval naše klíčové úlohy a omezoval naše služby těm občanům, kteří je potřebují nejvíce,“ varovala Mendoza.

Argentina a stoleté dluhopisy. Kdo to proboha kupuje?!

Snížení ratingu na „junk“ možná již velmi brzy

V takové situaci by se Illinois mohl stát prvním americkým státem, jemuž ratingové agentury přiřknou úvěrový stupeň „junk“, tedy spekulativní stupeň s velkým rizikem nesplácení. Ratingová agentura Standard & Poor´s již varovala, že pokud se zákonodárci ani tento rok na rozpočtu nedomluví, může tak rating snížit již kolem prvního července. V současnosti hodnotí stát nejnižší známkou v rámci investičního stupně, což je už tak rekordně nízké hodnocení pro americký stát vůbec.

Ratingové agentury postupně snižují úvěrový rating Illinois již léta, tento trend však zrychlil v poslední době právě kvůli politickému patu. Hlavním zdrojem obav je obrovský dluh v penzijním systému, nesplacené účty v hodnotě 15 miliard dolarů a pokles příjmů způsobený tím, že zákonodárci v roce 2015 neprodloužili působnost dočasného zvýšení daně z příjmů.

Bankrot stát nezachrání

Ratingové agentury zatím v minulosti žádný stát na úrovni „junk“ nehodnotily, u jednotlivých měst – Chicago, Atlantic City a Detroit – k tomu však již došlo. Problém ale je, že se Illinois na rozdíl od měst nemůže zbavit části dluhů vyhlášením platební neschopnosti. Taková možnost pro státy federace neexistuje.

Snížení ratingu na junk by znamenalo, že by Illinois muselo platit ještě větší úroky než doposud, což by jeho situaci značně zhoršilo. Už tak se úroky za desetileté dluhopisy zvýšily na 4,8 % a jsou tak zhruba tři procentní body nad úrovní velmi dobře hodnocených dluhopisů.

Hodně bude záležet také na tom, zda institucionální investoři, kteří dluhopisy Illionis vlastní, budou své papíry prodávat, protože tak špatně hodnocené úvěry ve svém portfoliu nebudou chtít držet. To by pak vedlo k dalšímu tlaku na růst úroků.

Kdo to zaplatí?

Zákonodárci Illinois jednali o rozpočtu naposledy v sobotu. Bez úspěchu. „To není politická show,“ řekl pro CNBC Brian Battle, ředitel investiční společnosti Performance Trust Capital Partners. „Každý v Illinois má podíl na tom, co se tu děje. Jednoho dne se všichni probudí a řeknou: Co se stalo? Proč nám tolik rostou daně?“

Podle něj by růst úroků z dalších dluhopisů, které bude muset stát nevyhnutelně výhledově vydat, mohl způsobit náklady pro daňové poplatníky v řádu desítek milionů či více. A čím více peněz bude stát platit na úrocích, tím méně bude mít na školy, sociální služby či opravy silnic. „Lidi to bude stát každým dnem více,“ souhlasí s ním Mendoza. „Naše reputace už opravdu nemůže být horší, ale naše státní finance ano,“ podotýká.

Zoufalá finanční situace státu Illinois je výsledkem mnoha let špatného hospodaření. Jak se stát z této dluhové pasti dostane, je zatím ve hvězdách.

Nelehký úděl prezidenta Macrona. Čelí časované ekonomické bombě

Newsletter