Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Akciím ještě pára nedochází

Po výrazném startu do letošního roku, kdy index PX pražské burzy přidal šest procent, tempo růstu v 2. čtvrtletí zvolnilo. Od začátku druhého kvartálu pražský index přidal 2,3 %, podobně jako většina západoevropských akciových indexů. Vyplývá to z nového reportu analytiků Komerční banky.

„Pražská burza by mohla v ročním horizontu dosáhnout růstu 5-6 % s dividendovým výnosem okolo 5 %. Mezi nejatraktivnější tituly řadíme akcie finančních institucí,“ píše se v reportu.

Trojice vítězů z prvního čtvrtletí CME, Unipetrol a Fortuna se ani v tom druhém nezměnila. Jednoznačně vede mediální skupina CME s 30% ziskem, následovaná Unipetrolem, jehož akcie si připsaly 22 % a od začátku roku přinesly investorům nejvyšší zisk 55 %. Jako třetí skončila Fortuna s 16% růstem.

Rozkolísanost denního zobchodovaného objemu se během druhého čtvrtletí zmírnila. ČEZ získal zpět titul nejobchodovanějšího titulu s 27% podílem. Menší emise přidaly na aktivitě, když podíl pěti největších titulů klesl z 92 na 88 %.

Nadále držíme pozitivní výhled na globální akcie, a to jak do konce letošního roku, tak i pro následujících 12 měsíců. Většina trhů by měla růst až do roku 2019, kdy očekáváme, že zpomalení ekonomického růstu v USA povede k výrazným výprodejům na akciových trzích. Ocenění akcií rozvíjejících se trhů zůstává proti rozvinutému světu levné.

Po výrazném startu do roku 2017, kdy index pražské burzy PX přidal 6 %, tempo růstu ve 2. čtvrtletí zvolnilo. Od začátku 2. kvartálu pražský index přidal 2,3 %, podobně jako většina západoevropských akciových indexů. Ve srovnání s regionálními konkurenty však jednoznačně propadl, když maďarský BUX vyrazil z poslední pozice v prvním čtvrtletí vzhůru a za Q2 zatím přidává výrazných 13 %. Polský WIG20 pokračoval v solidních ziscích z prvního čtvrtletí a v tom druhém přidává přes 7 %. Pražský index zaostal i za rumunským indexem BET s 4 %.

Od začátku roku se zatím z regionálních indexů daří nejlépe polskému WIG20 s 20% ziskem, těsně následovaným rumunským indexem BET, který přidává 19 %. Pražský PX si v tomto roce připsal 9 % a drží se tak nad průměrem svých západních kolegů. 

Trojice vítězů z prvního čtvrtletí CME, Unipetrol a Fortuna si udržela vedoucí pozici i v Q2. Mediální skupina CME se z třetího místa v Q1 nadechla k mohutnému zisku 30 % a stala se jednoznačným vítězem druhého čtvrtletí a od začátku roku již přinesla investorům výrazných 48 %. Dobré hospodářské výsledky, podpořené příznivým vývojem reklamního trhu, umožnily společnosti refinancovat své vysoké zadlužení a výrazně snížit úrokové náklady, které historicky zatěžují její profitabilitu.

Přestože akcie petrochemické skupiny Unipetrol v druhém čtvrtletí zvolnily tempo růstu, s 22% ziskem udržely druhé místo a od začátku roku přinesly investorům na pražské burze nejvyšší zisk, téměř 55 %. Akcie společnosti těžily z přetrvávajícího příznivého vývoje v odvětví a obnovené produkce ve svých závodech. Management je při prezentacích své střednědobé strategie skoupý na informace a nechce odhalit detaily nutných investic ve Spolaně. Akcie však zatím touto informační střídmostí nijak výrazně netrpí.

Třetími nejúspěšnějšími se s +16 % staly akcie sázkové společnosti Fortuna, které přinesly investorům od začátku roku již 46 %. Zisky akcií podpořil růst přijatých sázek, významné akvizice a nedávné navýšení odkupní ceny minoritních podílů. Majoritní vlastník Fortuny, společnost Fortbet Holdings v rukou investiční skupiny Penta, nedávno zvýšil původní cenu za odkup akcií od minoritních vlastníků z 98 na 118 CZK a víceméně tak uznal výtky minoritních vlastníků směrem k nízké odkupní ceně. 

Autor: Richard Miřátský

Newsletter