„Goldmané“ varují: V roce 2018 hrozí přebytek ropy

Prodloužení dohody OPEC by mělo letos dle očekávání zvyšovat ceny ropy. Další omezení produkce ale podle Goldman Sachs představuje i riziko přebytku zásob v roce 2018. Analýzu jejich pondělní zprávy přinesl server CNBC.

Minulý týden se Rusko a Saudská Arábie dohodly, že budou před zbytkem Organizace zemí vyvážejících ropu prosazovat prodloužení současné dohody o omezení těžby do března příštího roku, čímž chtějí jednoznačně zatlačit na růst cen. Analytický tým Goldman Sachs v tom ale vidí významné negativum, kterému mohou producenti příští rok čelit.

„Devítiměsíční prodloužení dohody by mělo normalizovat zásoby OECD na počátku roku 2018. Dle našeho názoru ale existuje i riziko jejich přebytku v pozdější fázi příštího roku, a to pokud produkce zemí OPEC a Ruska dosáhne jejich zvýšené výrobní kapacity a břidlicová ropa poroste nevázaným tempem ,“ uvedl analytický tým banky Goldman Sachs.

Ceny ropy během posledních týdnů stabilně rostly, dnes ráno však futures mírně klesly, a to zhruba o 0,4 procenta. Důvodem byl navrhovaný prodej poloviny strategických zásob Spojených států, což podle agentury Reuters navrhl prezident Donald Trump v rozpočtovém plánu.

Aktuálně si ropa připisuje mírné zisky. Brent roste o +0,17 % na 53,96 USD za barel, WTI o +0,14 % na 51,20 USD za barel.

K tomu, abychom se vyhnuli růstové fázi cyklu, která následuje po fázi propadu, by podle Goldmanů měly dopomoci ceny krátkodobých ropných futures trvale nižší než u dlouhodobých konktraktů (tzv. situace backwardation). Tento stav by rovněž zabránil tomu, aby se američtí ropní těžaři dostali snáze k novým úvěrům, které by mohli použít k další výrobní expanzi, jež by se projevila v jejich celkovém výstupu.

Dohoda OPEC v ohrožení. Jak zamíchá Irák kartami ropného trhu?

K možnému růstu produkce pravděpodobně povedou i investice na zvýšení ruské produkční kapacity a pokračující rozvoj rozvodné sítě v Iráku. Právě Irák může být zároveň největší překážkou pro očekávané prodloužení listopadové smlouvy.

Stát z Perského zálivu byl nejdříve proti původní dohodě. Přes námitky ji nakonec přijal, ovšem neustále dodržuje její podmínky nejméně ze všech s tím, že produkuje o 80 tisíc barelů více, než bylo dohodnuto. Tlak na zvýšení produkce v Iráku se přitom zvyšuje. Roste kapacita ropných polí a tři roky bojů s Islámským státem zanechaly na národním dluhu velké šrámy, které by mohl zacelit právě ropný byznys.

Opravdové riziko však spočívá v tom, pokud se některé ostatní státy OPEC „inspirují“ Irákem. Jakmile by největší narušitel dohody překračoval mantinely ještě významněji, mohlo by to spustit lavinový efekt, uvedla agentura Bloomberg. To by vymazalo i zbytek získané úrovně ceny ropy, která už se od konce minulého roku snížila téměř na hodnoty před vznikem dohody o omezením produkce ropného kartelu a přidružených zemí.

Klíčové zasedání členů OPEC se uskuteční už za dva dny, tedy 25. května, v rakouské Vídni. Až poté se dozvíme, zda se organizace rozhodla dohodu prodloužit, či nikoliv.

Wall Street je silně nadhodnocená. Čeká akciový býk na porážku?

Newsletter