Dolarová katastrofa

Americký dolar jakožto tvrdá měna si prošel v posledním roce poměrně výrazným posílením. Dolarový index za minulých dvanáct měsíců vzrostl bezmála o 13 %, na páru s eurem si pak k dobru připsal více jak 18 %. Celý tento průběh měl své vítěze i poražené. Teď se s napětím očekává, kam se měna největší ekonomiky světa pohne dál.

V této oblasti se intenzivně angažuje například Raol Pal, odchovanec americké banky Goldman Sachs, bývalý manažer hedgeového fondu a současný vydavatel pravidelné ekonomické publikace Global Macro Investor. Byl to právě Pal, kdo během minulého listopadu 2014 predikoval silné posílení dolaru.

„Dolarový index si projde něčím, co jsme neviděli po mnoho, mnoho let,“ zněla jeho tehdejší předpověď. Od té doby si sledovaný benchmark prošel bezmála 13% růstem, který dle Pala bude mít ještě delšího trvání. To by však ve výsledku mohlo skončit poměrně špatně, a to obzvláště pro světové akciové trhy.

„Myslím si, že dolar bude ještě dalších pár let posilovat,“ řekl Pal během rozhovoru pro CNBC. „Očekávám, že koncem toto roku by si dolar připsal možná až 20 %, což je dalších 10 až 12 procentních bodů navíc jen za letošek. To samé pak očekávám i pro další rok,“ dodal.

Pokud se Palova očekávání vyplní, vliv na světové trhy by byl nesporný. „S tím jak bude dolar nadále posilovat, globální růst bude zpomalovat, stejně tak i tempo růstu světového exportu. Ve většině případů pak tento vývoj negativně ovlivní i ceny komodit, které by měly rovněž spadnout,“ zní predikce.

Zemí, která by takovým scénářem mohla být poměrně silně poškozena, je dle Pala Německo. „Německá republika je velkou evropskou exportní zemí, kterou by v tomto případě čekal pokles. Zpomalení americké ekonomiky by se totiž přelilo do Evropy,“ řekl bývalý manažer. „První polovina letošního roku byla pro Spojené státy nejslabší od doby recese. Evropa do toho zaostává, tudíž americké zpomalení ji, obzvláště Německo, ještě více poškodí. A vzhledem k tomu, že je Německá spolková republika ekonomickým lídrem starého kontinentu, mohl by její ekonomický pokles silně ovlivnit celý region.“

Newsletter