Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

OPEC nemá vyhráno. Nad novou dohodou jsou otazníky

Organizace zemí vyvážejících ropu a přidružené státy slaví další úspěch. Povedlo se jim vyjednat prodloužení dohody o omezení těžby, a to o dalších devět měsíců, tedy do konce března příštího roku. Už teď se ale spekuluje, jak bude celý proces dále probíhat. Kam se vlastně ubírá cesta ropné skupiny?

Podle zpravodajské agentury Bloomberg je třeba si položit tři klíčové otázky. Přežije dohodu lukrativní ale křehký vztah mezi Ruskem a Saúdskou Arábií? Ukáže se zvyšující se produkce břidlicové ropy jako moc velké pokušení pro to, aby státy dohody dodržely své slovo? A poslední z nich, co má OPEC v plánu v dlouhodobém horizontu?

Dohoda, která by měla v březnu 2018 vypršet, je zárukou stabilnějších cen. Po jejím skončení by se však situace mohla vrátila do let 2014 až 2016, kdy si každý producent těžil, kolik chtěl. V důsledku toho by cena ropy mohla klesnout zpět pod 30 dolarů za barel.

„Co mě znepokojuje, je fakt, že zde není žádný náznak strategie exitu z tohoto režimu. V současné době se na trhu v roce 2018 očekává přebytek ropy. OPEC mluví o cenové stabilitě, ale k tomu je potřeba znát, jak ‚hra končí‘,“ uvedla vedoucí investic do energetiky z banky JPMorgan Ebele Kemeryová.

Těžaři si plácli. OPEC omezí těžbu ropy o devět měsíců

Ceny ropy po potvrzení verdiktu OPEC klesly o pět procent. WTI tím odmazala většinu zisku od doby, kdy Rusko a Saudská Arábie oznámily, že budou podporovat prodloužení dohody. Podle údajů z dnešního rána se cena WTI pohybuje opět pod hranicí 50 dolarů za barel. Brent pak těsně pod 52 dolary.

Rusko v akci

Situace by se však mohla změnit. Proč? Například proto, že ruský ministr energetiky v rozhovoru pro televizi CNBC nevyloučil možnost další škrtů produkce.

„Jsme schopni reagovat na jakoukoliv situaci, která na trhu nastane. Máme vytvořenou technickou komisi, která na různých scénářích pracuje každý měsíc,“ uvedl ministr Alexander Novak. Další škrty z ruské strany by prý záležely na „cílech, které si země dohody nastavily a kterých chceme dosáhnout,“ dodal.

„V současné době jsou stropy a čísla, kterých jsme dosáhli v důsledku podepsání paktu, dostatečné, aby vyvážily komoditní trh,“ řekl, Novak.

„Goldmané“ varují: V roce 2018 hrozí přebytek ropy

Rosněfť a Vladimir Putin

V roce 2018 můžeme očekávat změnu strategie ze strany Ruska. Tento názor zastává analytik Citigroup v Moskvě Ronald Smith. Není prý v zájmu Vladimira Putina držet nové ropné plošiny mimo provoz. Tato ztráta by byla citelná především pro státní podnik Rosněfť, který má v letech 2018 a 2019 naplánované zvyšování produkce.

„Rosněfť bude mít v ropných polích hodně zainvestováno. Pokud bude OPEC dále prodlužovat dohodu, budou tyto vrty ležet ladem. Budoucí počty v tomto případě nejsou vůbec jasné. Rusko se také může rozhodnout, že si chce vzít určitý podíl trhu nazpět,“ uvedl Smith.

Wall Street je silně nadhodnocená. Čeká akciový býk na porážku?

Jeden z možných scénářů „tichého“ ukončení současného režimu uvedl ropný analytik Gary Ross. „Jakmile bude trh velmi aktivní, země OPEC by mohly začít ‚podvádět‘, a tím postupně zvyšovat svoji produkci,“ uvedl Ross.

 

Newsletter