Bitcoin jako mainstream? Začíná se chovat jako index S&P 500


19:18 • 8. března 2018

Tagy: Bitcoin, Kryptoměna, investice, Akcie

Oproti státním fiat měnám se bitcoin pyšní především jednou výhodou – jelikož jde o decentralizovanou síť, neexistuje zde žádné centrum, prostřednictvím kterého by mohl někdo manipulovat s hodnotou oné měny, která je tak určena výlučně nabídkou a poptávkou. To je v přímém protikladu s centrální bankou, která stojí uprostřed bankovního systému a může nabídku měny spolu s komerčními bankami libovolně rozšiřovat, a tím snižovat její relativní hodnotu.

I proto se kryptoměny na začátku tvářily zejména jako alternativa k současnému finančnímu systému. Dalo by se tedy předpokládat, že pokud se „normálnímu“ finančnímu světu nebude dařit, kryptoměny naopak půjdou nahoru. V poslední době se ovšem zdá, že bitcoin, dosud nejznámější zástupce kryptoměn, se do onoho obyčejného světa financí postupně zařazuje a začíná čím dál více chovat jako „obyčejná“ americká akcie.

Šéf české krypto směnárny: Z bitcoinu se stane digitální obdoba zlata

Jak informoval server CNBC, korelace mezi denními výnosy bitcoinu a denními výnosy akciového indexu S&P 500, měřená na 90denní bázi, na začátku roku vyskočila na své dvouleté maximum, a sice na 33 %. Ještě nedávno byla přitom za rekord považována hodnota 19 % z poloviny prosince minulého roku. Jak ukazuje následující graf ze severu Bloomberg, v poslední době vyskočila také korelace mezi cenovými pohyby bitcoinu a pohyby hodnoty indexu S&P 500 měřená na 30denní bázi.

Jak Bloomberg dokazuje v jiném článku, zatímco v posledních pěti letech se koeficient korelace mezi cenou bitcoinu a hodnotou indexu S&P 500 pohyboval v průměru kolem 50 %, v posledních dvou letech to již bylo 70 %. Za posledních 12 měsíců pak tato hodnota stoupla dokonce na 80 %. Korelace prudce vzrostla zejména od konce roku 2017.

Největší karamboly bitcoinu v grafech

Jasným znamením, že rostoucí korelace mezi chováním bitcoinu a indexu S&P 500 není jen náhoda, je situace ze začátku února, kdy se začala hroutit nejen cena bitcoinu a dalších kryptoměn, ale i americké akciové indexy. Jak ilustruje následující graf, který ukazuje vztah mezi futures na S&P 500 a cenou bitcoinu, nedávný propad obou trhů byl do značné míry synchronní.

Tím, že se bitcoin svým chováním přibližuje americkým akciovým trhům, se může stát atraktivním i pro ty, kteří se ho dosud jednoduše „báli“ a dávali přednost klasičtějším investičním instrumentům. Jak ovšem naznačuje James Faucette, bitcoin může být v tomto smyslu také ukazatelem rizika na akciovém trhu. „Myšlenka spočívá v tom, že institucionální investoři hledají stále vyšší míru rizika / výnosu, a bitcoin, který reprezentuje kombinaci největší riziko / potenciálně nejvyšší výnos,by se tak rychle mohl stát primárním barometrem,“ cituje zprávu analytika Morgan Stanley server Bloomberg.

Bitcoin dělá z lidí blázny a psychopaty, varují média

RSS

Je studentkou Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a spolupracovnicí Roklen24. Má ráda knihy, němčinu a filozofii Friedricha Nietzscheho. Zajímá se o behaviorální ekonomii.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.