ČNB: Dostupnost úvěrů na bydlení se v prvním čtvrtletí dále snížila


10:50 • 16. dubna 2018

Dle výsledků šetření České národní banky v prvním čtvrtletí 2018 zpřísnily úvěrové standardy u úvěrů domácnostem, zatímco u úvěrů nefinančním podnikům je nadále zásadněji neměnily. Pokračující zpřísňování úvěrových standardů u úvěrů domácnostem bylo ovlivněno zejména dokončováním implementace makroobezřetnostních opatření ČNB a u úvěrů na bydlení rovněž zvýšením nákladů financování bank.

Poptávka po úvěrech na bydlení se snížila vlivem nárůstu cen rezidenčních nemovitostí, makroobezřetnostních opatření a zvýšení úrokových sazeb. Poptávka po spotřebitelských úvěrech rostla u poměrně malé části bankovního trhu. U nefinančních podniků banky vnímaly zvýšení poptávky po úvěrech, avšak méně plošně než v minulosti. V

ýznamným faktorem bylo financování fixních investic a provozního kapitálu. Podniky však využívaly i alternativní formy financování. Ve druhém čtvrtletí 2018 banky očekávají další zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů domácnostem a nezměněné standardy u podnikových úvěrů. Poptávka domácností po úvěrech na bydlení se dle vnímání bank ve druhém čtvrtletí 2018 zásadněji nezmění a u spotřebitelských úvěrů poroste u relativně malé části bankovního trhu. Poptávka nefinančních podniků po úvěrech se zvýší v obdobném rozsahu jako na počátku toho roku.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.