Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Varovná znamení pro americký optimismus

Americká expanze, která začala v roce 2009, je jednou z nejdelších v historii. Pokud potrvá až do července 2018, což je vysoce pravděpodobné, bude trvat devět let. Již teď se ale objevují určitá varovná znamení naznačující, že americká ekonomika ztrácí svou energii.

Dva ze tří klíčových motorů americké ekonomiky jsou negativní – úvěrový impuls, který představuje tok nových úvěrů vytvořených soukromým sektorem v % HDP, a ziskový impuls vypočítaný jako čistá přidaná hodnota mínus odměny zaměstnancům.

Americký úvěrový impuls, který skutečnou ekonomiku předchází zhruba o 9 až 12 měsíců, se od třetího čtvrtletí roku 2017 začal smršťovat. Ve druhém čtvrtletí byl na 0,4 % HDP, ve třetím pak spadl až k mínus 0,7 % HDP. Rozsah tohoto negativního impulsu se nedá srovnávat s propadem, který jsme zažili po krachu banky Lehman Brothers, avšak přesto vyvolává určité obavy.

Tento nedávný negativní trend by mohl být potvrzen 8. března, kdy Fed zveřejní údaje o toku financí z domácích nefinančních sektorů za čtvrté čtvrtletí roku 2017. Zpomalení můžeme vnímat i v poptávce po komerčních a průmyslových úvěrech, která za několik posledních čtvrtletí klesala a ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 se meziročně dostala na 1,6 % oproti 5,4 % ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016. Stalo se tak poté, co banky přistoupily ke zpřísnění podmínek poskytování úvěrů v souvislosti s utahováním měnové politiky americké centrální banky.

V silně provázané ekonomice, jakou Spojené státy jsou, představuje úvěr klíčový ukazatel růstu. V nadcházejících čtvrtletích se nižší tvorba úvěrů přenese do nižší poptávky a nižších soukromých investic, i když tento dopad může být částečně zmírněn Trumpovou daňovou reformou. Existuje zde totiž vysoká korelace 0,70 ku 1 mezi americkým úvěrovým impulsem a fixními soukromými investicemi i významná korelace 0,60 ku 1 mezi úvěrovým impulsem a koncovou domácí poptávkou.

Nižší tvorba úvěrů se projevuje v zásadním momentě pro americkou ekonomiku, protože riziko poklesu průmyslového cyklu v posledních šesti měsících vzrostlo. Americká výroba, která je známá jako dobrý průvodní ukazatel cyklu průmyslových výnosů, v tomto cyklu dosáhla maxima. V září 2017 dosáhla třináctiletého maxima na 60,2 a od té doby mírně klesla na lednovou úroveň 59,1.

Kombinace snížení amerického úvěrového impulsu, nižšího (i když zatím ne negativního) růstu komerčních a průmyslových půjček a rizika inverzní výnosové křivky tak představuje jasné znamení, že Spojené státy se blíží ke konci cyklu. Tyto ukazatele zatím nedosáhly úrovně spojované s rizikem recese, ale potvrzují scénář nadcházejícího ekonomického zpomalení, který by se mohl zhoršit ve chvíli, kdy na globální růst dopadne opožděný vliv poklesu čínského úvěrového impulsu z loňského roku.

Autorem je Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži

Newsletter