Guvernér ČNB: Cesta k vyšším sazbám čelí zahraničním nejistotám

Koruna přestala posilovat. Došlo k mírnému oslabení, otevřel se tak prostor ke zpřísnění měnových podmínek prostřednictvím úrokových sazeb. Dnešní rozhodnutí bylo jednomyslné. Důvody pro zvýšení sazeb byly natolik průkazné, že nebylo potřeba čekat na novou prognózu. Taková byla slova guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Trh si však z jeho tiskové konference moc neodnesl.

Šéf ČNB uvedl, že to byl právě oproti prognóze slabší kurz koruny, který zásadně přispěl – podle Rusnokových slov – ke zcela adekvátnímu zvýšení sazeb. Zároveň šlo o jednu ze tří složek, vedle vyšší než očekávané inflace a silnějších tlaků ze zahraničí, které přispěly k vyhodnocení rizik stávající prognózy jako proinflačních.

Celkově se ale podle Rusnoka hlavní příběh prognózy ČNB nemění. Nadále platí, že se česká ekonomika nachází ve fázi silného růstu, v některých oblastech se dokonce přehřívá (trh práce a navazující složka mezd, možná jde i o ceny realit). Vedle toho se však změnily některé vnější okolnosti, které dříve nebyly vidět, ale dnes již jsou. Rusnok jako příklad uvedl odliv kapitálu z rozvojových trhů, která byl nastartován politikou Fedu a dalšími fundamenty.

A právě ony další zahraniční fundamenty by mohly na cestě k dalšímu zvyšování sazeb představovat určité překážky. Mezi hlavní rizika, která Rusnok zmínil, patří zpomalování poptávky v klíčových zemích eurozóny, některé slabší výsledky předstihových ukazatelů či narůstající konflikty obchodní politiky (i když u nich je jejich kvantifikace velmi problematická). Vedle toho šéf ČNB zmínil i nejistotu kolem načasování brexitu, vyšší ceny surovin (především ropy) a dramatický vývoj na některých rozvojových trzích.

I přes tato rizika však ČNB předpokládá, že se její prognóza bude potvrzovat. Česká ekonomika bude růst, byť patrně mírně zpomalujícím tempem, nedostatek kapacit a pracovní síly přetrvá, vnější pozice z hlediska platební bilance zůstane nadále silná, nic dramatického se nebude dít ani v oblasti fiskálu, řekl Rusnok. Otázkou je, jak bude tento trend pokračovat, resp. jakou rychlostí a jakou intenzitou. Může se stát, že se dnešní zvýšení ukáže jako dostatečné. Může se ale i stát, že bude potřeba další. A pokud se tak stane, uděláme to, potvrdil guvernér.

Celkově tisková konference vyzněla spíše v neutrálním duchu. Žádné jasné signály ohledně budoucího vývoje sazeb nezazněly. V rámci hlasování pak nezazněly ani žádné razantnější návrhy (neproběhla ani žádná debata) jako například možnost zvýšení úroků o 50 bazických bodů či případný prodej naakumuloaných devizových rezerv.

Ostatně i reakce trhu odpovídá neutrálnímu výstupu z dnešního zasedání ČNB. Poté, co koruna krátce zpevnila na nejsilnější hodnoty od cca poloviny června, postupně koriguje zisky směrem k úrovni 25,85 za euro. Úrokový hike tudíž představoval určitou krátkou podporu, nečekáme však, že by vedl k výraznějšímu zpevnění – trhy ostatně již před rozhodnutím o sazbách ve svých cenách začlenily celkem dvě kola navýšení úroků během tohoto roku. Kurz se proto bude i v příštích dnech nadále řídit sentimentem zahraničních trhů, především těch rozvojových.

Newsletter