O bateriových systémech v ČR: Politický boj i stín solárních baronů

Velké bateriové systémy, které v Česku fungují, jsou zatím spíše předražené spotřebiče. Chybí legislativa, stávající energetický zákon totiž vůbec nezná pojem akumulace. Rozvoj moderní energetiky bude tažen vizionáři, kteří mají peníze a nebojí se investovat do tzv. chytré domácnosti. Blízká budoucnost je v přirozeném rozvoji, tak aby se technologie dostala k širší veřejnosti. Serveru Roklen24 to ve video rozhovoru řekl Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie a baterie Aku-bat CZ.

„Stávající energetický zákon nezná vůbec pojem akumulace. Naše hlavní snaha za poslední zhruba tři čtvrtě roku se upínala k této novelizaci energetického zákona tak, aby tam akumulace alespoň v nějaké základní části byla. Máme informaci, že ve stávající novele zákona ukotvená je. To je důležitá podmínka pro to, aby Energetický regulační úřad (ERÚ) mohl vydat licenci pro akumulaci, která dodnes neexistuje,“ říká Fousek.

Největší oříšek podle něj bude s firmou ČEPS, která zajišťuje provoz elektroenergetické přenosové soustavy a vydává takzvaný kodex přenosové soustavy. Je to zákon, který definuje to, jaké služby mohou definovat výkonovou rovnováhu, když je v soustavě přebytek nebo nedostatek energie. Problém je ten, že zatím nechce pustit baterie do systému takzvaných podpůrných služeb.

Proč jsou dnes baterky v energetice tak sexy?

Důvodů, proč je baterie drahá, je celá řada. Představme si, že dojde k nějakému blackoutu, k nějakým výpadkům. Velké instalace, které tady máme, dokážou držet stovky a stovky domácnosti po dobu několika hodin. Když jich budeme mít hodně, tak dokáží udržet celá města nebo minimálně vesnice s proudem. 

V Česku již fungují zatím dva velké bateriové systémy. Kdo je postavil?

Bavíme se o velkokapacitní akumulaci kolem jednoho megawattu. Jednu postavil Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku. Dodavatelem byl holandský Alfen. Druhou postavil E.ON v Mydlovarech na Českobudějovicku. Dodavatelem byl Siemens.

V jakém stádiu provozu se systémy aktuálně nachází?

Oba bateriové systémy technicky fungují, ale mají ten problém, že chybí legislativa. Zejména licence od ERÚ na akumulaci jako službu. Baterie jsou sice zapojené, jsou plně funkční, ale díky chybějící legislativě nemohou být legálně dobíjeny a vybíjeny. V současné době je to spíše předražený spotřebič.

Velkým propagátorem solární energie je Elon Musk a jeho SolarCity, která představila unikátní solární panely. Je to trend, který můžeme v následujících letech očekávat i v ČR?

Legislativních překážek, které na rozvoj moderní energetiky máme, je u nás stále hodně. Je tady velká stigmatizace z let 2009 a 2010, kdy se stále omílá o solárních baronech, kteří tu už nechodí, protože ti, kteří si nakradli jsou už dávno pryč. Část politiků to stále používá jako předvolební rétoriku. Druhá věc je ta, že u nás chybí systém podpory, dobře funguje jenom Nová zelená úsporám, kde můžete získat až 150 tisíc korun právě na střešní fotovoltaiku, třeba v kombinaci s baterií.

Rozvoj u nás bude tažen vizionáři, kteří mají peníze a nebojí se investovat do tzv. chytré domácnosti. Myslím si, že blízká budoucnost je v přirozeném rozvoji, tak aby se technologie dostala k širší veřejnosti. Aby lidé věděli, že je tu možnost postavit si solární elektrárnu na střeše, ať už tradiční panely nebo podobné střešní tašky, jaké produkuje Elon Musk. Jistě dospějeme k tomu, že lidé si budou chtít dobíjet svůj elektromobil čistou elektřinou, uchovávat si energii a stávat se čím dál tím víc nezávislejší.

AKU-BAT CZ, z.s. je asociace sdružující nejvýznamnější subjekty aktivní v oblasti akumulace energie. Jejími členy jsou nadnárodní energetické firmy, mezinárodní i tuzemští výrobci baterií, nejvýznamnější hráči na poli obnovitelných zdrojů energie, banky, průmyslové podniky, energetické poradenské společnosti, právní firmy a výzkumné instituce.

Newsletter