Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Předzvěst propadu akcií? Měny potenciálně zranitelných ekonomik

Kurz koruny je do určité míry oprávněně obchodován podobně jako maďarský forint a polský zlotý. Dokud uvidíme v médiích a na Twitteru geopolitické rodeo, koruna bude také volatilní s tendencí k poklesu. A je trochu jedno, jestli jde o nevraživost mezi Evropou a USA, Evropou a Čínou nebo spory v rámci EU.

V politice získávají čím dál více pozornosti destruktivní populisté se sklony ke sporům a vyhrocování situace. Lze tedy čekat spíše zvýšenou nervozitu, tedy dále slábnoucí korunu. Důležité je poznání, že populisté více než jiní politici silně preferují dojem ze situace a krátkodobé výsledky. To je vede k prohlášení o clům, vystoupení z EU nebo o bezhlavém zvyšování výdajů státu. Stopku slábnutí koruny by mohlo dát jedině případné další zvýšení sazeb ze strany ČNB. Do konce prázdnin lze tedy čekat korunu spíše nad 26 proti EUR a 22 proti USD.

Koruna od silné úrovně 17. dubna ztratila proti EUR už více než 70 haléřů (proti dolaru to jsou už dvě koruny). Zatím se to připisuje každoroční repatriaci dividend a stádovému chování zahraničních portfolio managerů, kteří korunu prodávají stejně jako maďarský forint, polský zlotý a trochu také tureckou liru. Neboli má se za to, že trhy jsou v tomto iracionální. Vliv může mít nadále také očekávání růstu dolarových sazeb, které bude rychlejší než u eura. Vyšší dolarové sazby vždy zatraktivní dolarové investice, vč. nákupu dluhopisů před dodatečným rizikem ve formě aktiv v jiných měnách, např. v měnách střední a východní Evropy. Málo se komentuje to, že mimo historicky slabou tureckou liru, argentinské peso a donedávna mexické peso se na historicky nejslabší úrovni pohybuje maďarský forint. Forint je už delší dobu slabší než v době největší paniky v březnu 2009, ale je dokonce slabší než v lednu 2015, kdy stáhl krátkodobě velmi silný švýcarský frank. Já si ovšem myslím, že trhy jsou v dlouhém horizontu vždy racionální.

Všímám si tedy historické souvislosti, kdy v červenci 2008 koruna, zlotý i forint přestaly posilovat a začaly poměrně rychle slábnout. Akcie zatím mnoho neklesaly, krachy globálních finančních institucí na sebe zatím nechaly čekat, mluvilo se o nich spíše málo. Měny střední Evropy předběhly svým propadem ten pozorovaný u indexu DAX o cca dva měsíce. Říkám, že měny potenciálně zranitelných ekonomik klesají jako předzvěst globálních propadů akcií. Toto léto máme nadále mnoho rizik ve světové ekonomice a geopolitice – hrozící obchodní válku, několik rizik v rámci evropské integrace, Deutsche Bank formálně nesplnila stress-test v USA. Tedy spouštěčů může být celá řada a samozřejmě může jít o cokoliv zde nepojmenované. Tato krize bude jiná než krize před 10 lety v tom smyslu, že tehdy se centrální banky snadno domluvily na koordinované akci, která dodala trhu likviditu, tedy důvěru. Letos jsou světové mocnosti a jejich centrální banky ve vzájemném napětí, tedy koordinované akce lze čekat rozhodně v menším rozsahu.

Autorem komentáře je Radim Dohnal, ekonom, capitalinked.com.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter