Kryptoměny nezahynou, ať se regulátoři snaží sebevíc

Obavy ze zásahů ze strany regulátorů proti obchodování s kryptoměnami by sice mohly zpomalit tempo růstu cen, jejich samotnou existenci by však ohrozit neměly. Tato myšlenka zazněla na lednové konferenci o kryptoměnách v Miami.

Přítomní investoři a vedoucí pracovníci, kteří poskytli Reuters interview, nebyli vůbec zaskočeni z kroků mnohých světových vlád ohledně dalších regulací kryptoměn, které se negativně podepsaly na jejich cenách. Podle expertů je třeba si uvědomit, že – ať se regulátoři snaží, jak chtějí – digitální měny zcela zničit nemohou.

 „Není možné zakázat bitcoin a obchodování s dalšími kryptoměnami, protože čím větší je regulace, tím větší je jejich popularita,“ uvedl Francesco Nazari Fusetti, spoluzakladatel a výkonný ředitel společností Aidcoin a CharityStars, která má za cíl spustit online aukční platformu pro neziskový sektor.

Na druhou stranu se i samotné soukromé společnosti rozhodly následovat směr vytyčený regulatorními orgány. Příkladem budiž britská bankovní skupina Lloyds zahrnující Lloyds Bank, Bank of Scotland, Halifax nebo MBNA, která zakázala svým klientům nakupování kryptoměn za použití jejich kreditních karet. Rozhodla se tak následovat významné americké bankovní domy JPMorgan Chase, Bank of America či Citigroup.

Bitcoin za uplynulý rok stoupl o více než 1 700 % a dosáhl tak svého rekordního maxima necelých 20 000 dolarů, když institucionální investoři i sóloví obchodníci vytlačili jeho cenu s očekáváním dalšího prudkého nárůstu. Avšak jeho astronomické navýšení přilákalo pozornost globálních regulátorů, kteří pomocí nejrůznějších omezení chtěli ochránit investory od možných podvodů.

Nedávno se hojně mluvilo o Japonsku a Číně a regulačních zásazích proti kryptoměnám, v Jižní Koreji dokonce musejí pro bitcoiny přímo do místních bank. A co víc, americká síť ministerstva financí pro potírání zločinů (FinCEN) „agresivně“ stíhá platformy virtuálních měn, které nemají dostatečně silné interní zábrany proti praní špinavých peněz.   

Buy/sell bitcoin? Jihokorejci musí od dneška do bank

Hodnota bitcoinu se začátkem února spadla pod 8 000 dolarů, dochází tak k jistému vystřízlivění z předchozí euforie. V Jižní Koreji se bitcoin z důvodu obrovské poptávky nakupoval se zhruba 30procentní přirážkou – tamní trh je dokonce třetí největší. Na druhém a prvním místě je podle webové stránky Coinhills Japonsko a USA. Další administrativní zásahy však budou čím dál více svírat obchodování s kryptoměnami. Na druhou stranu, příznivci bitcoinu a jemu podobných si nepřipouštějí zásadní ovlivnění, neboť věří v jejich decentralizovaným systém, tudíž své příznivce a investory si vždy najde.  

Newsletter