Bitcoin maximalista: Každý další altcoin jen posiluje originální Bitcoin

Devět let hledání, stovky aktivních vývojářů a miliardy dolarů investic, to je něco, co altcoiny nikdy nemají šanci přebít. Anonymita na první vrstvě Bitcoinu nemá co dělat a Ethereum je podvod, říká nezávislý softwarový vývojář, libertarián, bitcoinový maximalista a populární Google developer Daniel Steigerwald.

Kdy přesně a jakým způsobem jsi se vlastně k Bitcoinu dostal?

Šlo o klasickou cestu Word of mouth a pokud mám být upřímný, naskočil jsem poměrně pozdě. Odhaduji to asi na rok 2012. Již dlouho předtím jsem tíhl k Rakouské ekonomické škole, vadilo mi, jak funguje ekonomika řízená centrálními bankami, ale neviděl jsem cestu ven.

Pak mi zcela náhodou kamarád představil Marka Palatina, jednoho z největších světových bitcoinových inovátorů a odborníků. Moje první otázka na něj zněla: „Jak chce bez prostředníka Bitcoin vynutit a garantovat vzácnost? Kdo zabrání nekontrolovanému tištění peněz?” Marek moje obavy rychle rozptýlil, ale trvalo to ještě řadu měsíců, než se mi to celé složilo a nastal aha efekt. A pak další. A pak ještě další.

Co vás definitivně přesvědčilo, že zrovna tohle řešení by mohlo konečně fungovat?

To, jak je celý Bitcoin navržen. Máte zde řetězec navazujících hashů a proof of work systém a dohromady to dává nezničitelnou a extrémně obtížně zfalšovatelnou infrastrukturu. Nezničitelnost zde nezaručuje pouze kryptografie, ale především to, jak jsou nastaveny incentivy. Lidé při návrhu systémů často dělají tu chybu, že spoléhají na poctivost uživatelů. To může fungovat v malých skupinách v krátkém období. Velký systém stabilní v dlouhém období ale může fungovat jen tehdy, pokud je pro účastníky výhodné jednat v souladu se zájmy celku. Jinými slovy, tehdy, když je dodržování pravidel systému v souladu s jejich vlastními zájmy, ať už jde o záměry dobré nebo zlé.

Příklad. Totalitní státy měly v historii vždy jen omezenou dobu trvání. Důvod je ten, že systém založený na kontrole a donucení stojí autority spoustu energie a časem se vlastní vahou stejně zhroutí. Tržní anarchie si naopak vždy najde cestu. Ostatně i Kim Čong-Un musel nakonec povolit vesničanům obchodovat s vlastními zemědělskými produkty alespoň v malém měřítku. Spolupráce je přírodní síla, kterou lze potlačit, ale ne zastavit. Bitcoin je internet peněz. Jak internet, tak peníze jsou esencí spolupráce a co bylo jednou vynalezeno, nelze „odvynalézt“.

Právě systém incentiv je ale u Bitcoinu také často centrem kritiky. Zatímco je měna teoreticky perfektně decentralizovaná, v praxi tíhne k centralizaci jak na úrovni distribuce jednotlivých bitcoinů, tak hashing power. To není problém?

Distribuce bitcoinů, to mohu soudit jen ze svého okolí. Většina early adopterů valnou většinu svých bitcoinů dávno prodala. Kamarád na Satoshi Dice (redakční poznámka: kontroverzní na blockchainu založená hazardní hra z roku 2012) protočil snad několik tisíc bitcoinů a zbylo mu jich do dnešních dnů pouze pár.

Podle mne bude distribuce Bitcoinu ve prospěch nemajetných podstatně větší než třeba u zlata nebo cenných papírů. Takzvaní „nocoineři“ Bitcoinu nerozumí nebo se ho štítí. Bitcoin je zlato chudých. Ještě nikdy nebylo tak snadné ho koupit a bezpečně držet. Tedy pokud to porovnáváme s fiat penězi, kde máte nějakou měnovou reformu nebo kvantitativní uvolňování co pár desítek let.

To mě přivádí na další častý argument odpůrců Bitcoinu (hlavně z řad centrálních bankéřů). Pevně dané množství bitcoinů a jejich limitované uvolňování do oběhu prý nedokáže reagovat na poptávku po likviditě nebo růst ekonomiky či zabraňovat krizím. Co bys na to řekl?

Lidé mají často sklon zaměňovat příčiny a následky. Dle Rakouské ekonomické školy (googlujte malinvestment) krize a krach bublin způsobuje právě ta nadměrná tvorba likvidity z ničeho, tedy to slavné kvantitativní uvolňování a tlačení úrokových sazeb až k nule. Ono to krásně funguje až do okamžiku, kdy se ekonomika sesype. Společnost je organismus, když ho nadopujete zlými penězi, tak to pro něj funguje jako droga. Vše je nejprve krásné, ale pak se to najednou změní v noční můru za bílého dne.

Čili, to, co se Bitcoinu vyčítá, není bug, ale feature, jak říkají programátoři. Není to chyba, je to zamyšlená vlastnost. Navíc je ten argument mimo i z jiného důvodu. Lidé míchají dohromady sound money (dříve zlato, teď nic, brzy Bitcoin) a ceniny obecně. I s fixní měnovou zásobou mohu přeci čarovat peníze z „ničeho“ – mohu vám vystavit IOU (dlužní úpis, směnku). Centrální banky ale peníze lidem nutí, ať už je chtějí nebo ne. Centrální bankéři a politici také žádnou (dobrou) pověst nemají, tak ani nemají na rozdíl od občanů čím ručit.

Proč jsi vlastně tolik skeptický k dalším kryptoměnám? Třeba Andreas Antonopoulos tvrdí, že čím větší rozmanitost, tím lépe.

Rozmanitost je úžasná vlastnost volného trhu. Každý máme jiné potřeby a preference. Peníze ale lidé používají na koordinaci a poměřování potřeb a preferencí, tam je nejpraktičtější mít jen jedno měřítko. Představ si to třeba jako metrický systém. Další důvod je, že Bitcoin je celkem jednoduchý a snadno pochopitelný princip (sada pravidel) vyjádřený jako software.  Nevidím žádný důvod, proč udržovat paralelní blockchainy, které do toho často vnášejí jen komplikovanost a s ní velké množství chyb.

Navíc, pokud selže jeden blockchain, znamená to, že jsou zranitelné všechny. Každý další blockchain jen násobí transakční a developerské náklady a ředí se vzácnost. Představ si, kdyby každý mohl vytvořit vlastní kopii Mony Lisy. Jaká by byla cena? Menší.

Každý další altcoin dnes pouze posiluje originální Bitcoin. Devět let hledáni ceny, stovky teamů, miliardy dolarů investic, tohle už nikdo nepřebije. Z investičního hlediska jsou altcoiny jen čistý gamble a časem vymřou do jednoho. Ono v budoucnu bude existovat více blockchainů, ale nebude se jednat o měnu postavenou na proof of work. Chain.com například vypadá slibně. No a řečnická otázka, proč byl zlatý standard? Proč to nebyl zlatý, stříbrný či diamantový standard? No?

Oni to zkoušeli i se stříbrným a kombinací zlata a stříbra, ale moc to také nefungovalo. Nicméně ten odkaz mě přivedl na otázku, co si myslíš o tzv. privátních blockchainech, dává něco takového vůbec smysl?

Nejsem proti tomu, ale není to Bitcoin a nezaručuje to uchování hodnoty, ale pouze konzistenci dat. Na druhé straně, banky proof of work nepotřebují, mají k dispozici statní law enforcement, pro ně takový model může dávat smysl.

Kdy ses vlastně začal vnímat jako bitcoinový maximalista?

Asi když jsem objevil článek geniálního Olega Anrewa Universe wants one money.

Jaký je tvůj názor na škálovací debatu?

Stará vyřešená věc. Teoreticky byla vyřešena už před několika lety ve dvou dokumentech – Lightning a Payment channels – prakticky až budou připravené peněženky a infrastruktura. Řešení je ale prosté, jde hlavně o chytré hashování hashů. Nic víc, žádná magie. Kdo s tím přišel? Bitcoin. Co dělají altcoini? Čumí.

Jedním z velkých témat Bitcoinu je ne úplně dokonalá zaměnitelnost bitcoinů (kvůli transakční historii) a nedostatek anonymity. Myslíš si, že by měl mít Bitcoin implementovanou anonymitu na první vrstvě (teoreticky by se tím vyřešily oba problémy)?

Opět si myslím, že to je feature, nikoliv bug. Jedinci se mohou chránit pomocí off chain plateb. Nevěřím tomu, že je 100% anonymita na první vrstvě možná. Myslím, že je lepší žít s vědomím toho, že anonymita na první vrstvě není a chovat se podle toho, než spoléhat na opak a pak být nemile překvapen, když tomu tak náhodou není (jako se to v minulosti opakovaně stalo u Monera). Když už se bavíme o Moneru, skvěle se hodí k tomu slavnému vtipu XKCD o bezpečnosti. Já prostě Moneru nevěřím.

Bitcoin měl na začátku také závažné problémy, v srpnu 2010 například blok 74638 obsahoval transakci, které se povedlo poslat 184 467 440 737 bitcoinů. Chyba, kterou útočník zneužil, využívala faktu, že kód používaný pro kontrolu transakcí před jejich zařazením do bloku nepočítal s tak velkými výstupy a došlo k přetečení zásobníku. Teoreticky tak bylo možné vytvořit neomezené množství bitcoinů z ničeho. Je to kód, vyvíjí se, Monero je tu chvíli.

Bitcoinu předcházelo 30 let kryptografie, a i po spuštění měl několik let zásadní bugy. O důvod víc se jej držet.

Na některé způsoby aplikace se současná podoba Bitcoinu přeci jenom hodí méně než jiné blockchainy. Typické jsou třeba smart kontrakty. Myslíš si, že se uchytí alespoň některá ze současné záplavy platforem pro smart kontrakty, typicky třeba Ethereum, nebo i tohle Bitcoin časem vyřeší?

To je otázka, co to je vlastně smart kontrakt. Mám pocit, že Ethereum hlavně vyzobalo všechna cool slova jako marketing pro svého kočkopsa. Ukaž mi jedinou smysluplnou aplikaci nad Ethereem, ICO scamy nepočítám. Pro mne je opravdový smart kontrakt třeba Lightning a ne turing complete skriptování. Tam mi to dává smysl. Lightning navíc otevírá celý potenciální vesmír dalších side chainů.

Ethereum, a můžu se plést, je pro mne nesmysl. Kdo potřebuje hloupý a nesmírně pomalý, snadno hacknutelný, neškálovatelný kód pro Ethereum smart kontrakty? V mých očích je Vitalik Buterin podvodník, který zneužívá naivity techno optimistů a lunatiků, stejně jako třeba Vítek Jedlička.

Daniel Steigerwald je libertarián a bitcoinový maximalista. Živí se jako nezávislý softwarový vývojář, školitel Java Scriptu a javascriptové nadstavby React. Je také autorem populárního multiplatformního React starter kitu Este.js.. Ve své práci se řídí heslem, že za programátora hovoří hlavně jeho kód. Daniel patří mezi světově uznávané Google developery a o vývoji softwaru také publikuje články a přednáší na konferencích v Česku, Slovensku, Maďarsku a San Francisku.

 

Newsletter