Kde je moje výplata? Na stát makám minimálně do 12. září!

Podnikatelé v Česku se bouří. Den daňové svobody podle nich není v červnu. Výpočty symbolického Dne daňové svobody každoročně informují, jakou část roku podnikatelé věnují práci pro stát a jeho instituce a od kdy už pracují “na sebe”. Podnikatelské odbory jsou ale přesvědčeny, že skutečné datum letos připadne až na 12. září.

“Podnikatelé, ale i zaměstnanci by si měli uvědomit, že nároky státu nejsou jen odvody mezd a zdanění zisků. Každý měsíc odevzdáváme státu další tisícikoruny na DPH, spotřební dani, poplatcích, kolcích a ve výsledku i pokutách,” říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. “Ve výsledku tak státu odevzdáme průměrně 70 procent toho, co vyděláme! Den daňové svobody v první půlce roku je tak utopií,“ dodal.

Podnikatelé také upozorňují, že do výpočtů není zahrnut ani čas, který zejména živnostníci a drobní podnikatelé musí věnovat státu, jeho institucím a požadavkům.

Dnešek je Dnem daňové svobody. Češi na to čekali 142 dní

„Zavádění EET, pravidelná kontrolní hlášení, legislativa související s GDPR nebo stále častější fyzické kontroly úředníků, a samozřejmě veškerá evidence a výběr daní a odvodů pro stát – to všechno stojí podnikatele desítky i stovky hodin ročně, které nemohou věnovat tomu, co je živí. Pracujeme pro stát zdarma, tomu se dříve říkalo robota, myslím.” doplnil Bábek.

Na extrémní daňové zatížení práce upozorňují Podnikatelské odbory opakovaně. Hodnota všeho, co si zaměstnanec za vydělané peníze koupí, je ve skutečnosti ubohých 30 procent z ceny jeho práce. Tlak na zaměstnavatele, aby zvyšovali mzdy, je tak hlavně tlakem na vyšší příjmy pro nenasytnou státní mašinérii. Podnikatelské odbory k tomu zveřejnily video O státním Otesánkovi, které se v posledním půlroce stalo hitem sociálních sítí, kde nasbíralo více než 1,5 milionu zhlédnutí a dalších 32 tisíc sdílení.

Newsletter