Čekání na šéfa Fedu

Dolaru se během čtvrtka dařilo, aniž by měl konkrétnější důvod ke zpevnění. Středeční Fed Minutes nepřinesly žádné velké překvapení – americká centrální banka bude, pravděpodobně již v září, zvyšovat sazby. Podobně na tom bylo další obchodní jednání Číny a USA, které vy výsledku, ostatně jak už dříve avizoval sám prezident Trump, v podstatě nic nepřineslo. Dnes ráno již americká měna slábne. Dost možná proto, že trh vyčkává na vystoupení šéfa Fedu Jerome Powella na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole.

Zaměříme-li se na jednání mezi Spojenými státy a Čínou, ta nepřinesla žádné nové zásadní informace. V platnost včera ale přišla cla ve výši 25 procent na 279 čínských výrobků v celkové dovozní hodnotě 16 miliard dolarů. Čína se proti nim ohradila vlastními cly, což je tak nějak v souladu s trendem odvet, který v rámci americko-čínské roztržky pozorujeme již delší dobu. Vedle toho představitelé ekonomiky rudého draka prý navíc uvedli, že veškerá další jednání pozdrží do listopadu, kdy se v USA konají volby do Kongresu.

Dolaru mohl částečně pomoci šéf dallaského Fedu Robert Kaplan, který během setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole v rozhovoru pro CNBC striktně odmítl jakýkoliv vliv politiků na rozhodování centrální banky. Dnes budeme bedlivě sledovat, zda se na to samé téma vyjádří i guvernér Fedu Powell (promluvit by měl v 16 hodin našeho času).

Trhy, s nadsázkou řečeno, doufají, že se i on, jakožto nejvyšší představitel jedné z nejdůležitějších centrálních bank, ohradí proti dosavadnímu jednání amerického prezidenta. Jakýkoli „ostřejší“ výstup proti Trumpovým výrokům budou trhy považovat za ujištění nezávislosti Fedu, což by bylo pro dolar ve výsledku pozitivní. 

Vedle toho budeme samozřejmě sledovat komentáře k dopadům obchodního napětí ve světě, stejně tak i pohled na vývoj amerických úrokových sazeb, obzvláště v souvislosti s odhadovanou neutrální úrokovou sazbu, které by mělo být dosaženo v příštím roce a následně, jak uvádí prognóza Fedu, by měla být přestřelena.

Aktuálně se vůči euru obchoduje na 1,157 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,48 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,152 do 1,166 EURUSD.*

Na koruně se toho včera moc neodehrálo a i dnešek je poměrně chudý na očekávané události. S kurzem pravděpodobně nezahýbe ani konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu, který zjišťuje očekávání podnikatelů a spotřebitelů do budoucna. 

Aktuálně se CZK obchoduje na 25,73 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,66 až 25,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,07 až 22,33 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter