Největší karamboly bitcoinu v grafech

Investování do bitcoinu, anebo spíše spekulativní hrátky s bitcoinem, to není nic pro horké hlavy. Více než kde jinde zde platí, že jednou jsi nahoře a jednou dole. Vysoká volatilita, která je vlastní drtivé většině kryptoměn, ovšem zároveň nabízí jedinečnou příležitost, jak na těchto instrumentech slušně vydělat. Následující článek vám tak možná dodá trochu klidu na duši.

Při příležitosti nedávných krypto-karambolů server HowMuch.net připravil infografiku, která ukazuje, že to, co se nedávno stalo s cenou bitcoinu, je vlastně úplně normální. Na následujícím obrázku můžete sledovat 13 nejvýraznějších korekcí od začátku roku 2012 až do současnosti. Kdy se tedy bitcoin propadl nejvíce?

Bitcoin zřejmě zažije největší měsíční propad od ledna 2015

Za posledních 6 let se bitcoin nejvíce propadl v čase od 30. listopadu 2013 do 14. ledna 2015, jednalo se o období dlouhé 411 dní. O 83 % se cena bitcoinu propadla za pouhé tři dny mezi 10. a 12. dubnem 2013. Na třetí místo pak můžeme zařadit 48denní korekci, která započala 17. prosince minulého roku a trvala až do letošního února, cena bitcoinu tehdy klesla o 70 %. Ještě desetkrát za sledované období se pak cena nejznámější kryptoměny snížila alespoň o 30 %.

Hypotéza efektivních trhů, která se týká hlavně akcií, napovídá, že ceny finančních aktiv se nedají žádným smysluplným způsobem předvídat, jelikož všechny známé informace (tím se myslí i ty informace, které zná jen někdo) už jsou v nich prostřednictvím ziskového motivu účastníků trhu – vlastníků těchto informací – promítnuty. Tím méně je pak můžeme odhadovat u kryptoměn, kde na rozdíl od akcií ani dost dobře nevíme, od čeho jsou nebo by vlastně měly být odvozeny, a které informace by zde tedy měly být promítány. Kromě oné „vnitřní hodnoty“ zde pak často hrají velkou roli různé regulatorní zásahy, anebo prostě starý známý sentiment trhů.

Střet názorů. Hodnota trhu kryptoměn – bilion, nebo nula?

Přesto se však světová média všemi možnými předpověďmi ohledně budoucí ceny bitcoinu jen hemží. Jak píše sever CNBC, o tom, že „bitcoin je největší bublina v historii lidstva“ a že jeho cena dříve nebo později spadne k nule, je již dlouho přesvědčen například Nouriel Roubini, jenž byl jedním z mála ekonomů, kterým se podařilo předpovědět americkou hypoteční krizi v roce 2007 a následnou globální recesi. To, že se cena většiny kryptoměn brzy zhroutí až k nule, si podle informací serveru CNBC myslí také Steve Strongin, šéf globálního investičního výzkumu Goldman Sachs, který jejich expanzi pro změnu přirovnává k internetové horečce z 90. let.

Na druhé straně ovšem stojí i početný zástup fanoušků kryptoměn, podle kterých představují nejen spekulativní či investiční instrument, ale především revoluci v podobě nových technologií, jež mohou změnit charakter světových platebních systémů, ale i účetnictví či programování. Nikdo nepochybuje, že „dot com bublina“ z konce 90. let byla bublinou, ovšem bez té by nevznikla řada úspěšných společností a především by nejspíš neexistoval moderní internet tak, jak ho známe teď.

Bitcoin jako dot-com bublina? Ta nám dala moderní internet

 

Newsletter