Budoucnost patří předplatnému. Od aut, praček, kol až po trenýrky

Netflix, HBO nebo Spotify, to jsou předplatné, které se v posledních letech stala v Česku populární. Co kdyby se ale dala předplatit třeba pračka? Pokud by spotřebitelé začali používat předplatné, mohlo by to zvýšit kvalitu produktů a podpořit udržitelnější chování ze strany výrobců. Když si pořídíte produkt skrz předplatné, jejich výrobci mají pobídku k tomu, aby je udělali maximálně trvanlivé a udržitelné. Ve video rozhovoru to pro server Roklen24 řekla hlavní ekonomka ING Netherlands Marieke Blom.

Předplatné je podle vás alternativou k nákupu produktu. Můžete uvést nějaké příklady?

Existují předplatná pro spotřební zboží, můžete si například koupit balení trenek a nechat si je doručovat domů každý měsíc. V podstatě se jedná o nákup online a následné doručení. Ale funguje to i pro zboží dlouhodobé spotřeby. Jde například o auta, pračky nebo kola. V tomto případě je to podobné leasingu.

Leasing je podle vás ekologicky udržitelnější než vlastnictví. Proč si to myslíte?

Platí to hlavně pro produkty dlouhodobé spotřeby. Když si je pořídíte skrz předplatné, jejich výrobci mají pobídku k tomu, aby je udělali maximálně trvanlivé a udržitelné. Protože je posuzujete podle celkových nákladů vlastnictví. A proto si v obchodě nekoupíte tu nejlevnější pračku, abyste si potom museli za tři roky koupit novou. Vyberete si takovou, která něco vydrží, protože platíte pevnou částku každý měsíc.

Co můžeme udělat pro to, abychom se chovali více udržitelněji?

Tvorba politik a inovace musejí jít ruku v ruce. Potřebujeme, aby firmy vynalézaly technologie, které zajistí, že budeme mít méně odpadu a znečištění ze všech produktů, které používáme. Potřebujeme také politiky, kteří zajistí, že budeme platit cenu, která zlepší naše chování. Tedy že si nebudeme pořizovat věci a hned je potom vyhodíme.

Co znamená udržitelnost pro Vás osobně?

Jsem Holanďanka, a proto jezdím na kole do práce tak často, jak to jde. Nejezdím autem. Díky mně je proto o něco méně znečištění životního prostředí. Mimoto je to pro mě zdravější a levnější. Je to řekněme typicky holandský přístup k věci.

Marieke Blom vystudovala monetární ekonomii a po studiích začala pracovat jako seniorní manažerka v konzultantské společnosti De Argumentenfabriek. Později pracovala jako poradkyně pro Dutch Labour Party. V současnosti působí jako hlavní ekonomka ING v Nizozemí. Její tým se zaměřuje na témata jako je monetární politika, realitní trh a udržitelnost.

Newsletter