Koruna a druhý nejsilnější den roku. Posun o třicet pět haléřů

Koruna započala poslední obchodní den letošního roku. Během toho předposledního se jí podařilo zpevnit o zhruba 35 haléřů, což je druhé největší posílení od 6. dubna, kdy byl ukončen kurzový závazek ČNB. Dolar naopak oslabil k hodnotám naposledy spatřeným na konci září. 

Domácí kalendář byl ve čtvrtek prázdný, což se bude opakovat i dnes. Kurz koruny tak měl jeden jediný klíčový fundament a tím bylo vypršení efektu konce roku. S včerejším dnem se totiž vypořádání korunových transakcí na spotovém trhu (standard T+2) přesunulo do příštího roku, a banky tím pádem neměly další zájem na nezvyšování (resp. snižování) svých bilancí.

Tento proces je spjat s existencí Fondu pro řešení krize, jehož funkcí je především pojištění vkladů v případě, že se bankovní sektor dostane do potíží. Právě do něj mají banky k 31. prosinci odvádět poplatky, které jsou odvozeny od velikosti jejich bilancí, konkrétně z depozit, což je nutí je nezvyšovat, případně i snižovat. Jelikož mají bankovní domy tendenci tyto poplatky převádět na klienty (buďto formou poplatků, případně záporných sazeb), ti proto uzavírají své otevřené pozice – vybírají svá korunová depozita (příp. je nenavyšují) a vstupují do jiných finančních instrumentů (např. na derivátových trzích).

Úspěšný exit, napjatý trh práce, dražší nemovitosti. I to byl rok 2017

Vrcholu efektu konce roku bylo dosaženo ve středu, kdy koruna oslabila na hodnoty z konce května, tedy na zhruba 25,93 za euro. Během včerejšího dne se pak kurz posunul k 25,58 EURCZK, což odpovídá zhodnocení o 1,34 %. Jedná se o druhé největší intradenní zpevnění tohoto roku. Prvenství i nadále patří 6. dubnu, kdy byl ukončen kurzový závazek ČNB a koruna si k závěru dne připsala 1,52 %. Aktuálně se obchoduje na 25,57 EURCZK. 

Dolar má za sebou další den poklesu, k čemuž tento týden přispěl vedle absence jakýchkoliv klíčových dat i středeční pokles výnosů desetiletého amerického dluhopisu na úrovně z poloviny prosince (investoři se v závěru roku přesouvají z krátkodobějších instrumentů k těm dlouhodobějším). Bond se sice během včerejšího dne „vzpamatoval“ – rostla i většina výnosů ostatních dluhopisů o maturitě šest měsíců a více – ovšem na umazání předchozích ztrát dolaru to nestačilo. K oslabení dolaru rovněž přispěl fakt, že se blížíme ke konci roku, kdy mnozí investoři uzavírají své pozice, a tedy prodávají USD, ať už z daňových důvodů či z důvodu reportingu.

Co se týče dnešních zahraničních dat, dočkáme se německé inflace, která by kurzem eurodolaru mohla mírně zahýbat. Očekávání ohledně prosincového odhadu tempa růstu cen našich sousedů je nastaveno na 0,5 % meziměsíčně a 1,5 % meziročně.

Dolar během včerejšího dne oslabil až téměř k 1,196 za euro. Aktuálně se obchoduje na 1,1953 EURUSD.

 

Newsletter