Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Na trhy se vkrádá stín protekcionismu. A korunu čeká příval dat

Závěr týdne je pro měny bohatý na události. Po včerejším vystoupení šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho se pozornost zaměří na data z domácí ekonomiky. A bude to hned dvojboj. Statistici oznámí vývoj indexu spotřebitelských cen za únor a mzdy za 4. čtvrtletí loňského roku. Zajímavé věci se dějí ve Spojených státech. Díky Donaldu Trumpovi se nad trhy začíná šířit stín protekcionismu. A ještě jedna nečekaná událost, Trump souhlasí se schůzkou s diktátorem Kim Čong-unem, kvůli denuklearizaci. Schůzka by se měla uskutečnit nejpozději v květnu.

Hned v 9:00 budou zveřejněna čísla z tuzemské ekonomiky. Index spotřebitelských cen by v únoru měl v únoru dle očekávání trhu zpomalit růst na dvě procenta, v souladu s predikcí Roklen. Meziměsíčně by měl index dle trhu zpomalit růst na 0,2 procenta z lednových 0,6 procenta. Průměrná mzda by měla se ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně zvýšit o 5,2 procenta, shodně s predikcí Roklen.

Už včera jsem se dozvěděli důležité číslo z domácí ekonomiky. Úřad práce ČR oznámil, že v únoru bylo bez práce zhruba 280 900 lidí, což je za únor nejméně od roku 1997. „V únoru poklesl podíl nezaměstnanosti o dvě desetiny procentního bodu na 3,7 procenta z lednových 3,9 procenta,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. Upozornil na to, že z regionálního pohledu i nadále přetrvává rozdílnost. Ve 13 okresech klesl podíl nezaměstnaných pod 2,5 procenta. V okresech, kde je nepoměr volných pracovních míst a počtu nezaměstnaných největší, čeká na jednoho zaměstnance až pět otevřených pozic.

Koruna na dobrá čísla z trhu práce příliš nereagovala, kurz se včera pohyboval kolem úrovně 25,40 EURCZK. Aktuálně je na 25,41 EURCZK a dle naší predikce by se měl držet v rozmezí 25,40 až 25,45 EURCZK. Vůči dolaru koruna oslabovala a den zakončila nad hranicí 20,60 USDCZK.

ECB včera ponechala své sazby beze změny, stejně tak zůstává i aktuální podoba programu kvantitativního uvolňování. Jediné, co se změnilo, je rétorika. Šéf ECB upozornil na to, že je třeba si uvědomit přesné znění textu, který byl v rámci tzv. forward guidance vypuštěn. Podle Draghiho jde o explicitní vypuštění zmínky pravděpodobnosti jakéhokoliv zrychlení tempa nákupu aktiv v blízké budoucnosti. Investoři by neměli zapomínat na to, že znění „zbylé“ rétoriky na možnost pokračování nákupů jasně upozorňuje.

Během tiskové konference přišla řeč i na otázku protekcionismu. Podle Draghiho jsou opatření jako například cla možnou hrozbou ekonomického růstu. Na druhou stranu však nečeká, že by možný „efekt přelití“  těchto rozhodnutí byl jakkoliv silný. I přesto ale vzbuzuje určité obavy. „Znepokojení nad mezinárodními vztahy je poměrně jasné. Pokud uvalíte cla na své spojence, kdo jsou potom vaši nepřátelé?“ položil řečnickou otázku. „Jsme přesvědčeni, že spory by měly být projednány a vyřešeny na multilaterální bázi. Jednostranná rozhodnutí jsou totiž nebezpečná,“ dodal Draghi.

Euro během Draghiho tiskové konference nejprve posílilo nad 1,2400 EURUSD, později zisky korigovalo a přiblížilo se k úrovni 1,2300 EURUSD. Dnes ráno je kurz na 1,2321 EURUSD

A zajímavé věci se dějí také na druhé straně Atlantiku, řeší se právě možný protekcionismus. Donald Trump totiž podepsal dekret o zavedení cel na ocel a hliník. Podle něj jsou cla nezbytnou záležitostí národní bezpečnosti Spojených států. Doslova vyzval Američany: „Kupujte to, co je americké“. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan s uvalením cel nesouhlasí, bojí se nezamýšlených důsledků.

Během odpoledne se také dozvíme nejdůležitější číslo z americké ekonomiky. Ta by měla v únoru vytvořit 205 tisíc pracovních míst. Nezaměstnanost by se měla snížit na čtyři procenta z lednových 4,1 procenta.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter