Konec psaní, začátek komunikace. Je čas zahodit klávesnici?

V práci trávíme přibližně třetinu všedního dne, přičemž řada z nás se zde může cítit ubíjena rutinou. To by se však v příštích dvaceti letech mělo změnit díky technologiím. Jak budeme pracovat v roce 2037? Větší prostor pro kreativitu a radost z práce, virtuální realita i inteligentní stroje, odpovídá projekt Kancelář budoucnosti.

Zapomeňte na znuděné kancelářské myši s bílými límečky, které tráví pracovní dobu ukládáním nekonečných balíků dat do počítače. Digitalizace a robotizace převezme rutinní práce a kancelářskou techniku budeme řídit především hlasem a gesty. Ve spolupráci s firmou Canon, která je partnerem projektu Kancelář budoucnosti, představovali během posledních třech měsíců přední čeští experti z různých oborů své vize pracovního prostředí budoucnosti.

Kancelář budoucnosti si představují především téměř bez papíru. „Veškeré platné papírové dokumenty se dávno převádí do elektronické podoby a ty nové v elektronické podobě rovnou vznikají. Budoucnost, ne-li zítřek, je tudíž jistý – žádné papíry, vše elektronickou formou,“ myslí si Lukáš Jabůrek, designér a umělecký ředitel firmy Moser. Firmy již teď pociťují značnou úsporu času, peněz i pracovních sil, kterou jim digitalizace faktur a dalších nezbytných dokumentů přináší.

MPO a digitální ekonomika: Obíhat nemají podnikatelé, ale dokumenty

S tím bude postupně docházet také k transformaci vzhledu pracovních prostor. „Z kanceláří zmizí šanony, složky s dokumenty, pevné telefonní linky, kalkulačky, drobné kancelářské potřeby, pracovní skřínky a kartotéky. Pracovní místo bude oproti stávajícímu velmi úsporné a některé z činností nebudou vůbec pevné místo vyžadovat,“ předpokládá Markéta Markesová, manažerka firmy DB Schenker ČR.

Ohrožen je ovšem nejen papír, ale také počítačové klávesnice, které v budoucnu dost možná ani nebudeme potřebovat. „Lidé mohou mluvit rychlostí až čtyři sta slov za minutu, ale napsat jich zvládnou čtyřicet,“ říká Ladislav Paleček, generální ředitel společnosti Canon. Nejde přitom o nějakou nejasnou futuristickou představu; „díky novým technologiím si už dnes umíme představit, že omezení v komunikaci se zařízeními v naší kanceláři budou postupně mizet,“ dodal Paleček.

„Rozpoznávání hlasu a hlasové ovládání počítače bude za dvacet let nejspíš převládajícím způsobem komunikace se strojem, daleko běžnějším než klávesnice. Takže v open spacech se bude nejen telefonovat, ale taky neustále diskutovat s vlastními tablety,“ je přesvědčen analytik informačních a komunikačních médií Petr Koubský.

Díky technologiím a automatizaci se i všedností znudění pracovníci promění v tvůrčí osobnosti a budou spokojenější než kdy předtím. Stále menší čas věnovaný otravnému papírování totiž otevře více prostoru pro kreativnější práci a diskuzi nad skutečně důležitými věcmi. K té se ovšem zaměstnanci nebudou pokaždé muset scházet v zasedací místnosti. Internetové připojení již teď mnoha pracovníkům umožňuje, aby byli k dispozici takřka odkudkoliv.

 

Slovo kancelář tak bude nabývat stále širšího významu než kancelářská budova, kam všichni zaměstnanci musí pravidelně docházet. Pracovní týmy budou stále více virtuální, s čímž se ovšem stane nejdůležitější výzvou pro manažery efektivní komunikace a řízení těchto „distribuovaných“ pracovních uzlů.

Přesto jsou však mnozí přesvědčeni, že vzhledem k přirozené lidské touze po kolektivu tradiční kanceláře zcela nezmizí. „Kanceláře budoucnosti nejsou odlidštěné home office kdesi v horách nebo na venkově, propojené s firmou těmi nejmodernějšími technologiemi. Ty sice umožní velkou flexibilitu, ale zaměstnanci se nechtějí úplně odcizit svým kolegům a budou spíše hledat kompromis,“ nechal se slyšet Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investičních fondů CZECH FUND.

Kanceláře by však měly přestat být symbolem dřiny a rutiny, ale stát se místem, kam se budou zaměstnanci těšit. „Cílem zaměstnavatelů bude vytvořit z kanceláří tak příjemné prostředí, že se v nich pracovníci budou cítit stejně komfortně jako u sebe doma. Vzniknou fitness centra i firemní bary, kde se mohou lidé po pracovním dni setkat a v uvolněné atmosféře probrat aktuální dojmy z náročného dne,“ uzavírá Radek Procházka, řídící partner realitní a poradenské společnosti Prochazka & Partners.

Zkrotit technologie? Chce to kreativitu a řemeslné dovednosti

 

Newsletter