Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Sezení jako nové kouření. Vyměňte židli za rotoped, nabádá WEF

Ač se to dnes mnohým pracujícím, kteří mají pocit, že žijí jen proto, aby pracovali, může zdát zvláštní, dříve lidé pracovali mnohem více a navíc mnohem tvrději než teď. Ekonomický rozvoj stále vytlačuje fyzickou práci ve prospěch té duševní a nejtypičtější lidská činnost se tak transformovala od obdělávání pole přes nejrůznější formy mechanické práce až k ustavičnému sezení u počítače.

A právě ono neustálé sezení moderních lidí je podle některých vědců natolik závažný problém, aby jej nazývali jako nové kouření. Podobně jako cigarety i sedavý způsob života totiž vašemu tělu může přivodit pěknou řádku zdravotních problémů. Jak například upozorňuje server Health Line, není to (jen) rostoucí příjem nezdravých kalorií, který kráčí ruku v ruce s eskalací výskytu obezity ve vyspělých zemích, ale rovněž fakt, že lidé jich při své každodenní práci spálí daleko méně než kdy předtím.

Ekonomie obezity: Kdo má na svědomí, že svět tloustne?

Obezita ovšem zdaleka není jediným zdravotním problémem spojeným s přílišným sezením. Stručný výčet zdravotních rizik, jehož autorem je doktor Edward R. Laskowski, poskytuje server Mayo Clinic. Jedná se především o zvýšený krevní tlak, vysokou hladinu krevního cukru, přebytek tělesného tuku kolem pasu a abnormální hladinu cholesterolu, což jsou potíže, které dohromady vytvářejí metabolický syndrom.

Laskowski dále upozorňuje na to, že časté a dlouhé sezení, ať už u pracovní stolu, před obrazovkou televize či třeba za volantem, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, jakož i pravděpodobnost výskytu rakoviny. Stejně tak studie, o které píše server CNN, poukazuje na riziko předčasného úmrtí spojené s nadměrným sezením.

Tato zdravotní rizika přitom způsobují nejen komplikace pro jednotlivce, ale rovněž vytváří nezanedbatelné náklady celé ekonomice. Například studie, jejíž závěry parafrázuje server The Guardian, odhadla, že dodatečné náklady spojené se sedavým způsobem života vyšly v roce 2013 globální ekonomiku na 67,5 miliardy dolarů, což v daném roce přibližně odpovídalo HDP Kostariky.

Ekonomie smutku. Deprese stojí ekonomiku stovky miliard

Zmiňovaná studie se primárně soustředila na dopady spojené se zmiňovanými zdravotními komplikacemi a chronickými onemocněními, nicméně to ještě není vše. Server The Conversation na základě odborného článku vydaném v časopise Alzheimer‘s & Dementia vysvětluje, že přílišné sezení má vliv i na fungování mozku. Samotní autoři původního článku vzhledem ke svým zjištěním varují, že sedavý způsob života může vést k poklesu kognitivních schopností.

A co můžete pro své tělo udělat, pokud je i váš styl života převážně sedavý? Světové ekonomické forum doporučuje vyměnit klasickou kancelářskou židli za rotoped opatřený stolem. Několik přízemnějších rad pak poskytl doktor Edward R. Laskowski z Mayo Clinic:

  • Neseďte déle než 30 minut v kuse. Po půl hodině sezení si vždy dejte alespoň krátkou „přestávku“.
  • Mnohem zdravější než sezení je i prosté stání, při kterém také spálíte více kalorií. Stát můžete například při telefonování nebo při sledování televize.
  • Pokud máte převážně sedavou práci u stolu, můžete zkusit vyvýšený stůl, u kterého budete při práci stát. Při poradách s kolegy se pak místo sezení v konferenční místnosti procházejte po pracovišti.
  • Samozřejmostí je doporučení ohledně pravidelného pohybu, který může být i klidný, například v podobě procházek.

Domov vs. kancelář. A kde jste nejproduktivnější vy?

Newsletter