Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Airbnb dnes slaví desáté narozeniny. Změnilo svět k lepšímu?

V roce 2007 byl v San Franciscu kvůli blízké konferenci nedostatek hotelových lůžek. Dva studenti designu nafouknuli matraci, která se deset let poté nafouknula do třicetimiliardového byznysu. Dnes je tomu přesně deset let od spuštění stránky Airbedandbreakfast.com, dnes známé pod značkou Airbnb. Ta si vedle nadšených obdivovatelů získala i své kritiky. Podle nich dělá služba z měst turistické skanzeny a zvyšuje nájmy.

Změny k lepšímu

Podívejme se nejprve na některá pozitiva. Není pochyb o tom, že je úžasné mít další možnost, jak cestovat, navíc často levněji a s možností zažít život ve skutečných domácnostech místních obyvatel. I odborné studie často zdůrazňují, že tento faktor existuje, přestože ho lze jen obtížně vyčíslit.

Nedávná americká studie vysvětluje, proč může být vliv krátkodobých pronájmů pro turismus ještě pozitivnější. Airbnb se jednoduše stalo konkurencí tradičnímu byznysu hotelů, a tím snížilo jejich ceny, případně zpomalilo jejich růst.

Pozitivní je i čistě peněžně vyjádřený vliv na ekonomiku. Turisté rádi utrácí peníze a jen v České republice byl tento efekt vyčíslen na téměř čtyři miliardy korun. Existují ale i lidé, kteří se turismu z definice brání a dokonce proti němu demonstrují. Do ulic už vyšli obyvatelé Benátek či Mallorky. V Barceloně dokonce nedávno natočili komunistickou mládež, jak na protest proti turismu rozřezává pneumatiky turistickým autobusům a ničí sdílená kola.

A v neposlední řadě je Aribnb pozitivem nejen pro hosty a ekonomiku, ale také pro provozovatele. Pro amatérské hostitele pronajímající pokoj či pohovku se stalo Airbnb mnohdy zlomovým zdrojem příjmů, který jim umožnil dovolit si zůstat i v místech, kde výrazně vzrostly nájmy, jako je například centrum New Yorku.

Ale i k horšímu?

Aribnb po deseti letech existence působí ve 191 zemích světa a ve více než 81 tisících měst. Obyvatelé některých z nich si ale začali stěžovat, že ne vše je tak růžové.

Často citovaná studie kanadského profesora Wachsmutha obviňuje Airbnb ze tří problémů. Zaprvé zvyšuje nájmy, zadruhé snižuje možnost volby na trhu s nájemními byty a zatřetí vyhání menšiny z původních domovů. Dává to smysl, studie má ale několik problémů.

 

 

Prvním je zdroj dat, kterým je nezávislý server AirDNA, jenž má zvláštní metodiku počítání obsazenosti ubytování. Do obsazenosti počítá i dny, kdy hostitel ubytování nepronajímá, ale označí ho za „obsazené“. V takový den nelze pře Airbnb pokoj zarezervovat, obvykle protože je hostitel na dovolené, nebo jen chce mít klid s rodinou. Výsledky na základě těchto čísel jsou tedy významně zkreslené.

Druhým je zkoumané období let 2014 až 2017. Od poslední finanční krize držely centrální banky v celém západním světě úrokové sazby na historicky nízkých úrovních a motivovaly komerční banky pumpovat do ekonomiky dlouho nevídané objemy nových peněz. Ty se pochopitelně projevily na trhu s nemovitostmi a časem se prolnuly i do vyšších nájmů. Airbnb může mít na růst cen vliv, pravděpodobně bude ale mnohem menší, než vliv levných hypoték. Ostatně, pokud si myslíte, že Airbnb zvedá ceny nájmů například o 20 procent, opravdu věříte tomu, že by po zákazu krátkodobých nájmů ceny o 20 procent klesly?

Mimochodem, právě na to se pokusila změřit studie, kterou sám Wachsmuth cituje. Kyle Barron a jeho kolegové zjistili, že během zkoumaných let zdvojnásobení nabízeného ubytování přes Airbnb zvyšuje nájmy o méně než dvě procenta. Sami tento efekt viděli jako tak malý, že ho označili za nulový.

Poslední dobou se začíná mluvit o třetím z problémů, který Wachsmuth zmiňuje, a to je tzv. gentrifikace čtvrtí, tj. vystěhováváním určitých skupin zejména z centrálních čtvrtí. Mluví se o starších lidech a studie v New Yorku zmiňuje především černochy.

Přestože závěry stojí na studii, která byla několikrát úspěšně vyvrácena, obavy z gentrifikace jsou oprávněné. Naštěstí je i rostoucí trh s krátkodobými nájmy dynamický a dnes nenabízí například v České republice ubytování jen na Praze 1, ale většinu pražských nabídek najdete mimo centrum a roste i podíl mimopražských lokalit, jako je Liberec, Karlovy Vary nebo Brno.

Nakonec, Wachsmuthovu studii zaplatil odborářský svaz newyorkských hoteliérů. To samo osobě studii nediskredituje, ale nutí nás se zamyslet, proč zrovna použil tato data a ne jiná a jakým způsobem interpretuje výsledky svých modelů.

Miliardové oslavy

Ano, Airbnb zvyšuje nájmy, ale nevýznamně. Ano, odčerpá část bytů, které si poté nelze dlouhodobě pronajmout. I kdyby všech 11 tisíc hostitelů pronajímalo celé byty, což není ani zdaleka pravda, tak je to jen zlomek ze 40 tisíci bytů, které jen v Praze čekají zamrzlé v povolovacím řízení k výstavbě. A ano, Airbnb s sebou přináší sociálně-kulturní změny. Méně, než se říká, ale přináší.

Nedává smysl zakrývat, že část hostitelů využívajících Airbnb porušuje zákony, či vyhlášky. Někteří neplatí daně spojené s ubytováváním, které musí platit hotely. Jiní nehlásí cizince na cizinecké policii. A problémem můžou být i všemožné hygienické normy. Podmínky pro hoteliéry a hostitele na Airbnb určitě nejsou rovné a měly by se srovnat. Srovnávat se ale dá dvěma směry. Možná by ve 21. století stálo za uvážení, zda spíše neodlehčit hotelům, než začít omezovat majitele nemovitostí.

Zakladatelé Airbnb museli v roce 2008 na sjezdu amerických Demokratů prodávat cereálie pojmenované po Barracku Obamovi, aby si vydělali na svůj startup. Deset let poté oznámili, že jsou připraveni jít na burzu. Úpisem akcií neoslaví desáté, nejspíš ani jedenácté, ale pravděpodobně až dvanácté narozeniny. Pokud se jim vstup podaří a trh jejich desetileté úsilí ocení minimálně na současných více než 30 miliard, pak se z nich přes noc stanou oficiálně dolaroví miliardáři. A zaslouží si to.

 

Newsletter