Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Tomšík (ČNB): Zvyšování sazeb? Můžeme si dát pauzu

Česká národní banka si může v procesu zvyšování sazeb dát pauzu. Poté, co za poslední necelý rok zvýšila úroky celkem třikrát, a koruna se tak stala jednou z měn s celosvětově nejvyšším zhodnocením, si může dát ČNB oddych do doby, než s utahováním měnové politiky začne Evropská centrální banka, řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík

Česká národní banka je v dobré pozici. Česká ekonomika roste napříč všemi segmenty, míra nezaměstnanosti je pak rekordně nízká, což popohání růst mezd. Je tedy otázkou času, než se tento vývoj promítne do inflace, je přesvědčen Tomšík. Na základě toho tak nevidí žádný důvod, proč by centrální banka měla zvyšovat své sazby před koncem roku 2018, resp. před začátkem roku 2019, tedy přesně dle znění aktuální prognózy.

„V oblasti normalizace měnové politiky jsme už udělali kus práce,“ řekl Tomšík v rozhovoru. „Proto věřím, že si pro tuto chvíli můžeme dát pauzu. Ta nám dovolí posečkat na lepší harmonizaci měnové politiky s našimi hlavními obchodními partnery,“ dodal.

Mezi tyto partnery patří země eurozóny, a tedy i Evropská centrální banka. V jejím případě se aktuálně spekuluje o tom, kdy zahájí postupné utahování své měnové politiky nejprve v podobě ukončení programu kvantitativního uvolňování a poté i skrze vyšší sazby. A právě to je situace, kterou ČNB sleduje, aby se tak vyhnula až příliš rozšiřujícímu se úrokovému diferenciálu, který by rozpoutal nadměrné posílení koruny.

„Jako malá a otevřená ekonomika nemůžeme ignorovat fakt, že jakmile porostou (evropské) sazby, ovlivní to kurz,“ vysvětlil Tomšík. „Je očividné, že ECB bude ve své uvolněné měnové politice pokračovat ještě nějakou dobu. To pak vytváří tlak na posílení koruny, který zase efektivně snižuje potřebnou rychlost zvyšování sazeb,“ uvedl centrální bankéř.

Vzhledem k očekávání, že by ECB mohla ukončit program tzv. QE na podzim (guvernér Draghi opakovaně zmiňoval září) a že sazby by mohly být poprvé zvýšeny někdy v polovině roku 2019, viceguvernér ČNB počítá s tím, že během příštího roku bude existovat prostor pro svižnější růst domácích sazeb.

Tomšíkův mandát v centrální bance letos končí, jeho posledním měnověpolitickým zasedáním bude to listopadové. „Pokud se bude naše prognóza nadále naplňovat, je možné, že já již pro příští zvýšení sazeb hlasovat nebudu,“ uzavřel.

Newsletter