Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Od Muska přes Brina. Imigranti jako (ne)američtí lídři inovací

Více než polovina miliardových amerických startupů má společný znak. A to, že byly založeny nebo spoluzaloženy imigrantem. Podle analýzy databáze, která čítá přes 11 tisíc vlastníků firem, jsou podniky pod vedením majitele ne-americké národnosti navíc mnohem více inovativní. 

Podle výzkumu Immigrant Entrepreneurs and Innovation in the US High-tech Sector z dílny ekonomů z George Mason Univesity Browna, Earleho, Kima a Leeho vděčí Spojené státy lídrům-imigrantům především za technologické inovace v oblasti hi-tech firem. Autoři sledovali celkem 16 faktorů, ve kterých podnikatelé inovují, přičemž v 15 z nich byla míra inovací větší u firem, kde majitel není Američan. Tento trend pak platí jak u startupů, tak i u starších zavedených firem.

Imigranti jsou inovativnější

Data pro výzkum byla vyjmuta z výročního průzkumu podnikatelů (ASE). Autoři vybrali náhodný vzorek z databáze 7,4 tis. firem a 11 tis. vlastníků, která obsahovala detailní popis majitele a inovací, na nichž firma během roku pracovala. Jedinou oblastí, ve které firmy vedené imigrantem oproti těm vedeným rodilým Američanem zaostávaly, byla oblast copyright a trademark.

Důvodem, proč byly společnosti vedené nerodilým Američanem v inovacích lepší, byla „větší tendence k zapojení se do inovací, vývoje a výzkumu,“ uvedla studie.

Tikající bomba finančního systému

Slavní inovátoři

Jedním z nejlepších příkladů imigrantů v čele významné technologické firmy je Rus Sergej Brin. Ten je spoluzakladatelem amerického Googlu. Předtím, než se dal dohromady s Larry Pagem a vytvořili spolu nejpoužívanější internetový vyhledávač, emigroval ze Sovětského svazu.

„Přišel jsem do Spojených států s mojí rodinou ze Sovětského svazu v šesti letech. Sovětský svaz byl v té době největší politický nepřítel USA. Byla to zoufalá doba studené války. Amerika však vítala nové přistěhovalce. Nebyl bych dnes v pozici, ve které jsem, kdyby nebylo této svobodné země,“ citoval Brina server Yahoo.

Podobně je na tom také jedna z nejvíce inovativních firem současnosti – Tesla. Zakladatel firmy a známý vizionář Elon Musk se do USA přistěhoval z Jihoafrické republiky ve věku 17 let. Na účtu měl 2000 dolarů a s sebou několik knih. Od té doby v USA zůstal. Pomohl založit společnosti jako X.com, která se později stala částí PayPal, a firmy Teslu a SpaceX.

Většině se žije dobře, každý pátý Čech ale čeká na (nej)horší

Newsletter