Možnosti investovat? Hledejte odvětví s dynamickou transformací

Zajímavé investiční příležitosti na trhu stále jsou. Musíte ale hledat v odvětvích, které prochází dynamickou transformací. Třeba přechod na elektromobilitu přináší širokou škálu příležitostí od výrobců baterií po dodavatele elektřiny. Pak je to digitalizace ekonomiky. V rozhovoru pro server Roklen24 to řekl investiční manager Arca Capital Ondřej Klečka, který zároveň dodává, jak se daří fondu Arca Capital CEE. 

Pokud začneme mluvit obecněji o možnostech investování. Do čeho byste mi poradil vložit své peníze, aby se zhodnotily?

Prakticky všechny třídy aktiv ve vyspělých zemích jsou nyní překoupené. V Arce výnosy hledáme tam, kde se “něco děje”, například v Británii, Rusku a výhledově Itálii. Britské firmy budou brzy velmi zajímavé, nicméně ještě si bude země muset projít mnoha problémy spojených s Brexitem. V Itálii a Rusku se kvůli politické situaci zvyšují rizika pro investory, která mohou pár zajímavých investičních příležitostí vytvořit. Z toho však plyne vysoká míra rizika a nutnost tato rizika aktivně řídit. Jinými slovy, nic pro konzervativní investory, kteří chtějí své peníze nechat zhodnotit a příliš se tomu nevěnovat. Pro takové investory se naopak vyplatí vložit své peníze do fondu kvalifikovaných investorů jako je například Arca Capital CEE, který je vlajkovou lodí fondů skupiny Arca.

(Pozn. Kvalifikované fondy včetně fondu Arca Capital CEE nejsou otevřeny každému investorovi – jedná se pouze o osoby definované v zákoně č. 240/2013 Sb., tj. zejména profesionální zákazníky a osoby, které učiní příslušná prohlášení a splatí minimální limity vkladu či investice stanovené zákonem.)

 

Můžete krátce fond Arca Capital CEE představit? Jaká je jeho historie?

Fond byl založen v roce 2008 jakožto první fond kvalifikovaných investorů ve skupině Arca. Od té doby se fond rozrostl na dnešních zhruba 900 milionů korun pod správou. Po celou dobu je fond zaměřen na dlouhodobě udržitelné zhodnocení kapitálu investorů při co nejmenším riziku (tj. výkyvům hodnoty).

Jaká je strategie fondu Arca Capital CEE?

Fondů kvalifikovaných investorů je v ČR stále poměrně omezené množství. Náš fond je unikátní svou tzv. „multi-asset class“ strategií. To znamená, že investuje do široké škály typů aktiv od akcií, přes dluhové cenné papíry, podílové listy až po private equity projekty.

Proč prostřednictvím fondu investovat?

Výše uvedené zaměření fondu je v ČR ojedinělé a pomáhá výrazně diverzifikovat rizika, které investor nese. I přes to, že je fond určen konzervativním investorům, dosáhl za loňský rok zajímavého zhodnocení přes 15 procent. Další významnou výhodou fondu jsou velmi nízké náklady na správu fondu, které dlouhodobě držíme pod jedním procentem (za loňský rok 0,9 % TER). V tom si troufám říct, že jsme nejlepší na českém trhu. Tím, že se jedná o uzavřený investiční fond, nemusíme držet příliš velkou hotovost pro náhlou výplatu klientů a můžeme mít plně zainvestováno do příležitostí, které na trhu vidíme.

Můžete představit portfolio fondu?

V současné chvíli zhruba pětinu portfolia tvoří private equity projekty, patnáct procent podílové listy, šest procent akcie a většina portfolia v dluhových cenných papírech a pohledávkách. V průběhu loňského roku bylo zásadní snížení pozice v akciích a zvýšení investic do dluhových cenných papírů. Došlo k tomu primárně kvůli realizaci zisků z držených akcií a zároveň jsme chtěli snížit riziko portfolia, protože makroekonomická rizika výrazně vzrostla.

Jaké máte cíle pro letošní rok? Můžete přiblížit jaká je dlouhodobá vize?

Stále chceme navyšovat aktiva pod správou a naším cílem v tomto roce je dosáhnout miliardy korun pod správou. Intenzivně pracujeme na uvedení akcií na regulovaný trh pražské burzy. Dlouhodobě chceme udržet dynamický růst v objemu aktiv jako v posledních pěti letech, kdy se fond rozrostl trojnásobně. A samozřejmě hlavním cílem zůstává nadále zhodnocovat peníze akcionářů srovnatelným tempem jako v předchozích letech.

Pokud se vrátíme k obecným možnostem investování, na začátku jste zmiňoval příležitosti v určitých zemích. Jsou rovněž specifická odvětví, ve kterých byste hledal příležitosti k investování?

Příležitosti jsou zejména v odvětvích, která prochází dynamickou transformací. Například ve farmacii klasickým neinovativním gigantům vyrostla konkurence firem “nové generace”, jejichž výzkum a vývoj spíše působí jako venture kapitálové fondy. Díky tomu dokáží konkurovat světovým špičkám v objemu prodejů, ale s třetinou zaměstnanců, a jejich potenciál trh dosud plně neocenil. Jedná se například o firmy Celgene a Gilead. Další velkou transformací prochází automobilky a přechod na elektromobilitu přináší širokou škálu příležitosti od výrobců baterií po dodavatele elektřiny.

Další širokou paletu příležitostí přináší digitalizace ekonomiky. Některé IT firmy vyvíjí blockchain technologie, které zcela změní podobu bankovnictví, pojišťovnictví, ale i oborů, kde byste to nečekali. Jako příklad uvedu Maersk, kteří připravují přechod na navigační systém lodí založený na blockchain technologii, což pro ně může být zásadní konkurenční výhoda. Takže příležitosti lze hledat v široké škále odvětví, ale klíčové je, zda cena je odpovídající a také jaká jsou rizika. Jinak velmi zajímavé příležitosti se momentálně také nacházejí v oblasti komodit, které od roku 2008 stály mimo zájem investorů a dnes je již prakticky nikdo nemá v portfoliu. Suroviny jako takové budou k růstu tlačeny hlavně dvěma faktory: za prvé jsou ve středu zájmu obchodní přestřelky Číny a USA, za druhé jsou v růstu vždy podpořeny rostoucí inflací, která se letos vrací na globální scénu po téměř desetiletí.

Jaká rizika musí nyní čeští investoři zohledňovat? Na co by si měli dát pozor?

Nyní se nacházíme na vrcholu ekonomického cyklu jak v USA, tak u nás v ČR a investovat je nutno velmi obezřetně. Určitě bych byl velmi opatrný u jakýchkoliv amerických akcií, protože tento trh je přehřátý a nalézt tam zajímavou podhodnocenou akcii či růstovou akcii za rozumnou cenu je prakticky nemožné. Stejně tak bych si dával pozor čínské firmy, osobně se domnívám, že vláda v Pekingu intenzivně řeší, jak řízeně znehodnotit renmimbi a využít svou měnu jako nástroj na odpověď amerických obchodních sankcí. V ČR bych byl velmi obezřetný ohledně ceny a to jak u realit, akcií nebo soukromých firem. I když půjde o kvalitní aktivum, málokdy bude za dobrou cenu s potenciálem zajímavého zhodnocení. A pro českého investora je u zahraničních investic samozřejmě klíčové kurzové riziko.

Můžete zmínit konkrétní globální rizika?

Jako klíčová rizika globální ekonomiky vnímám dvě: zaprvé obrovské zadlužení vlády USA a klíčových ekonomik v Evropě (Británie, Francie, Itálie). Ta výše dluhu v USA v nebezpečné kombinaci s daňovou reformou, Trumpovým fiskálním rozhazováním a ukončením kvantitativního uvolňování centrální banky Fed vede růstu výnosů státních dluhopisů, protože neexistuje dostatečná poptávka po nich.

Navíc Trump spustil nebezpečnou vyjednávací hru na obchodní válku s Čínou, čímž hrozí rozbití fenoménu „Chimerica“, kdy po desetiletí Čína vyrábí, USA jejich produkty konzumuje a za to jim platí dlužním úpisem. Čína se může kdykoliv rozhodnout přestat kupovat americký dluh a globální trhy i ekonomika se sesypou jako domeček z karet. Nyní by ale zásadně poškodili i sebe, a proto to snad neudělají. Každopádně zadlužení USA je tak enormní, že růst HDP je ve skutečnosti nižší než úroky z vládního dluhu. Jako druhé hlavní riziko vnímám samostatnou ekonomiku Číny, která se již stala nedílnou páteří globální ekonomiky. Čína si ale od roku 2009 prošla tak rapidním nárůstem zadlužení domácností a firem, že historicky takto dynamický růst dluhu téměř žádný stát za posledních 50 let nedokázal ustát, aniž by si neprošel významnou finanční krizí. Proto se v Číně poslední dobou stává, že se náhle zestátní třetí největší pojišťovna v zemi a vláda do ní nalije kapitál, aby odvrátila hrozbu okamžitého kolapsu. Čínské banky se za poslední dekádu staly největšími na světě a jsou státem vlastněné, takže do nich nikdo nevidí. V Číně tedy může být mnoho tikajících bomb s globálním dosahem a nikdo je nedokáže předpovídat.

Ondřej Klečka v současnosti působí jako investiční manažer ve skupině Arca Capital, kde se zaměřuje na vyhledávání taktických příležitostí (speciální situace napříč typy aktiv) a podhodnocených akciových titulů napříč regiony (převážně však v Evropě a USA). Do Arcy přišel v roce 2017 z poradenské firmy BCG, kde se soustředil na poradenství pro finanční instituce. Před tím působil v Evropské centrální bance a ve společnostech EY a Accredio. Je absolventem VŠE v Praze, držitelem titulu CFA. Studoval taktéž v USA na Duke University, The Fuqua School of Business.

Newsletter