Vzpurná Itálie. Dopis z Bruselu? Vicepremiér čekal spíš od Santa Clause

Očekávání se vyplnila. Evropská komise odmítla návrh italské rozpočtu pro rok 2019. I přesto, že Římu reálně hrozí sankce, první reakce nenaznačují ochotu s naplánovaným deficitem výrazněji manipulovat. A trhům to, zdá se, ani tak nevadí. Prozatím.

Vyjádření Evropské komise (EK) zní jasně. Návrh italského rozpočtu není v souladu s předchozími doporučeními. Itálie porušuje pravidla Evropské unie, proto má EK důvod zahájit tzv. proces pro nadměrný deficit, na jehož konci může být uvalení sankcí. Komise své rozhodnutí argumentuje tím, že italský veřejný dluh dosáhl v roce 2017 více jak 131 % HDP, což při nastaveném schodku 2,4 % HDP pro 2019, který je třikrát vyšší, než byl od předchozí vlády, nebude odpovídat potřebné snaze o snižování dluhu. 

Dle pravidel Paktu stability a růstu by země eurozóny měly udržovat schodek na úrovni maximálně 3 % HDP a dluh na 60 % HDP. První pravilo Řím sice splňuje, druhé nikoliv. Současný návrh je tak vzhledem k výhledu italské ekonomiky ze strany EK a dluhové pozici země v rámci starého kontinentu nepřípustný.

Reakce ze strany italské vlády se nesla v duchu trendu posledních týdnů. Premiér Conte uvedl, že je nadále přesvědčen o platnosti navrženého rozpočtu. Vicepremiér Salvini podobně řekl, že fiskální cíle kabinetu jsou platné a že spíš než z Bruselu očekával dopis od Santa Clause, citovala jeho slova agentura Bloomberg. Vedle toho ale také naznačil, že sice o navrhované výši schodku 2,4 % HDP nebude vyjednávat, to se však netýká některých jeho dalších aspektů.

Situace bude dle agentury Reuters dále projednána v sobotu, kdy se Conte sejde s předsedou EK Junckerem. Jak italský premiér včera sdělil médiím, na odmítnutí vláda hodlá odpovědět reformami a představením jasných investičních plánů. Co se týče dlouhodobějšího vývoje, během příštích dvou týdnů poběží lhůta, kdy se k sankčnímu řízení budou vyjadřovat ostatní země eurozóny. Itálie bude mít následně až šest měsíců na přepracování návrhu. Pokud bude Řím stále zastávat svůj odmítavý přístup, rozpočet předepíše sama EK a poté může dojít i na sankce (např. pokuty či zmrazení přístupu k fondům).

Samotný vyjednávací proces je tudíž poměrně dlouhý, přičemž jeho výhled „narušuje“ termín konání voleb do Evropského parlamentu, který by mohl vést k opatrnějšímu přístupu ze strany EK. Včerejší reakce trhů každopádně potvrdila, že v ceně eura bylo očekávání odmítnutí rozpočtu zaceněno. Společná měna si naopak připsala mírné zisky. K tomu celkově přispěl návrat obchodníků k rizikovějším aktivům, přičemž konkrétně u Itálie sehrálo roli pozitivní vyhodnocení komentáře premiéra Conteho ohledně znepokojení nad vývojem výnosů italských dluhopisů (právě tato oblast je totiž považována za možný důvod, který by Řím mohl donutit alespoň k částečným ústupkům). Obdobně přispěl i komentář italského ministra financí Trii. Ten – i přesto, že podle něj spor o rozpočet poškozuje italskou ekonomiku i ostatní evropské – věří, že Řím nalezne s EK společné řešení. V neprospěch dolaru naopak hrají sílící spekulace ohledně dřívějšího ukončení cyklu utahování měnové politiky.

Každopádně vzhledem k odmítavému postoji Itálie, vedle kterého působí i vyjednávání o brexitu, očekáváme, že potenciální zisky eura budou spíše omezené. Avšak pozor, i nad dolarem visí několik otazníků, ať už jde o horší reportovaná data až po zmíněné spekulace o mnohem méně intenzivnějším navyšování sazeb Fedu během příštího roku. Dnes pak očekávejme i efekt uzavřených amerických trhů z důvodu Dne díkůvzdání.

Zaměříme-li se na vývoj kolem brexitu, britská premiérka Mayová se během včerejšího večera setkala s předsedou Evropské komise Junckerem. Po zhruba hodinu a půl dlouhé schůzce agentuře Reuters uvedla, že se stále potýkají se zbývajícími tématy, která je potřeba probrat, proto se do Bruselu vrátí ještě v sobotu. Doposud byla v rámci odchodu Británie z EU zveřejněna pouze rozvodová dohoda, která však vyvolala nevoli nejen u opozice, ale i u spolustraníků Mayové. Vyjednávání budou pokračovat, přičemž příštím klíčovým termínem bude nedělní brexitový summit EU.

Jak již bylo řečeno, dnes se na amerických trzích neobchoduje. V rámci eurozóny pak Evropská centrální banka zveřejnění zápis ze svého posledního zasedání. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1404 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1345 do 1,1494 EURUSD.*

Koruna během středy nasadila směr k silnějším hodnotám, a to krátce až pod hranici 26,00 za euro. Podobně se vyvíjel i polský zlotý, jediný maďarský forint neposiloval.

Domácí kalendář zůstává prázdný. Jedinou významnou událostí bylo včerejší jmenování nových členů bankovní rady ČNB Tomáše Holuba a Aleše Michla prezidentem Zemanem. Společně s nimi byli jmenováni noví viceguvernéři, kterými se stali stávající členové rady Marek Mora a Tomáš Nidetzký.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,00 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,96 až 26,03 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,66 až 22,90 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter