Tři ze sedmi mocných promluvili

Koruna zažila týden bohatý na komentáře centrálních bankéřů i makroekonomické údaje. Hned tři členové bankovní rady České národní banky komentovali možnost hlasování na letošním posledním měnověpolitickém zasedání, které se koná 21. prosince. Dočkáme se tedy krátce před Vánoci „hiku“?

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok poskytl obsáhlý rozhovor MF DNES. A co řekl k hlasování o sazbách v letošním roce? „U mě je to vyrovnané, půl na půl. Ale mluvím jen za sebe, mám jeden hlas ze sedmi. Budeme analyzovat řadu údajů, mzdy či úroveň kurzu,“ řekl deníku guvernér. 

Bankovní rada ČNB na na počátku listopadu zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 0,50 procenta. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 50 bazických bodů na procento a o ponechání diskontní sazby na úrovni 0,05 procenta.

Rusnok v deníku také upozornil na to, že se přehřívá trh práce, nejsou lidi, což řadě podniků dramaticky komplikuje život. „Nedostatek pracovní síly tlačí na růst mezd, což přináší riziko vyššího tlaku na inflaci. A protože nejsou lidi, přicházíme o část potenciálního výkonu, ale ekonomika se tomu nějak přizpůsobí. Nikdy však nevíte, co může přijít zvnějšku,“ podotkl. Na setkání lídrů českého exportu pak Rusnok řekl, že aktuálně kurz koruny odpovídá výkonnosti české ekonomiky. Kurz české měny podle něj určitě nelítá nikde v oblacích, pokud jde o obecnou výkonnost ekonomiky.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v pořadu Seznam Zpráv řekl, že k rozhodnutí o sazbách potřebuje více dat. Dodal, že pro zvýšení sazeb hraje ve prospěch více argumentů. Včera jsme se dočkali dalšího jestřábího komentáře z ČNB, a to od člena bankovní rady Vojtěcha Bendy. Ten prozradil, že 21. prosince zřejmě zvedne ruku pro zvýšení úrokových sazeb.

„Zda ČNB přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb již na prosincovém jednání však ještě není zcela zřejmé, a jasnější vodítko by mohla přinést listopadová inflace zveřejněná v pondělí,“ míní hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. Index spotřebitelských cen by měl dle odhadů zpomalit meziroční růst na 2,7 procenta. 

Česká měna končí týden vůči euru na stejné úrovni, kdy byla v pondělí, tedy na 25,55 EURCZK. Nejslabší byla v polovině týdne, kdy se kurz přiblížil k hranici 25,70 EURCZK. Vůči dolaru oslabovala a týden končí na 21,73 USDCZK.

Z domácí ekonomiky přišla v průběhu týdne řada nových dat. Ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés uvedl, že průmysl i nadále roste mimořádným tempem. Neočištěná průmyslová produkce vzrostla v říjnu meziročně o více než deset procent a index průmyslové výroby zažil v říjnu druhý nejúspěšnější měsíc v historii, hned po letošním březnu. Za celý letošní rok bude růst průmyslu atakovat hranici šesti procent, což je výrazně víc než v několika posledních letech a přiblíží se tak hodnotám z let 2010 a 2011, kdy se průmysl zvedal po období krize. 

No nové minimum klesla nezaměstnanost, v listopadu se snížila na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta. O práci se ucházelo 265 469 lidí, což bylo nejméně od listopadu 1997. Dnešní čísla o dalším poklesu nezaměstnanosti budou podporovat jestřábí názory v bankovní radě, míní Seidler.

České stavebnictví v říjnu vzrostlo meziročně o 3,2 procenta a navázalo tak na letošní růstovou vlnu. Obchodní bilance skončila v říjnu s přebytkem 9,7 miliardy korun, když trh čekal 15,3 miliardy.

Příští týden bude patřit centrálním bankám. O sazbách bude rozhodovat Fed i Evropská centrální banka. Dolar během týden postupně zpevňoval, především díky pokroku ohledně „fenomenální“ daňové reformy, kterou při svém zvolení loni v listopadu slíbil prezident Donald Trump. Aktuálně je na kurz na 1,1761 EURUSD

 

Newsletter