Wall Street potápí Asii. Nikkei zažil největší pokles od roku 1990

AKTUALIZOVÁNO – Pád Wall Street pronásleduje i asijské akciové trhy. Japonský Nikkei v úvodu obchodování reagoval na propad Wall Street a ztrácel více než 1500 bodů, což bylo nejvíc od listopadu 1990.  Index tak prohlubuje pondělní ztráty. Výprodej Wall Street postihl už v pátek. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, včera oslabil nejvíce od roku 2011.

​​​​​​Japonský Nikkei dnes odepisuje 4,73 procenta a dostal se tak na čtyřměsíční minima. Hongkongský Hang Seng klesá o více než tři procenta a Shanghai Composite index ztrácí 4,46 procenta.

Asijsko-pacifický region ukončuje dnešní obchodování ve stejné náladě jako americké trhy. Napříč všemi hlavními indexy zavládla vlna výprodejů a ty tak ztrácejí v rozmezí dvou až téměř pěti procent. V rámci japonského indexu Nikkei se nejvíce propadl energetický sektor, a to o celých 5,3 procenta. Nejmenší ztrátu utrpěly utility, když přicházejí o 3,3 procenta hodnoty, uvedl Jiří Kostka z Komerční banky.

„Investoři teď omezují své rizikové pozice. Lidé nyní vybírají riziková aktiva a v tomto okamžiku nevíme, jestli je to dočasné nebo ne,“ uvedl Takuya Takahashi, stratég Daiwa Securities.

Výprodej amerických akcií by mohl být výhodou pro evropské a asijské akcie, míní William Hobbs, vedoucí investiční strategie Barclays v Londýně.

Z jednotlivých emisí například Toyota odepisovala zhruba 4,8 procenta a SoftBank Group téměř osm procent.

O letošní zisky přišel také indický index NSE Nifty 50. Nejvíc ztratily akcie softwarových exportérů Tech Mahindra a Tata Consultancy.

Australská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na 1,50 procenta dle očekávání.

Hlavním důvodem trvajícího výprodeje na Wall Street byl dle serveru CNBC rychlý nárůst výnosů amerických bondů z minulého týdne, který je podpořen vidinou zvyšování úrokových sazeb. Možná i rychlejšího, než jak ho představil Fed.

Newsletter