Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Sežere bitcoin do roku 2020 všechnu elektřinu světa?

Mongolské město Ordos bývalo kdysi výstavním městem duchů, ve kterém byste nenašli téměř nic než jen řadu neobydlených domů. Kvůli upadajícímu významu uhlí zůstalo toto místo opuštěno. V poslední době se sem však stěhují tak trochu jiní těžaři – těžaři bitcoinu, a to kvůli nezvykle laciné elektřině, která je v tomto byznyse stěžejní výhodou.

Elektřina je totiž něco, čeho si těžba bitcoinu vyžaduje poměrně dost. Vedle komentářů ohledně explozivního růstu ceny bitcoinu, který čas od času vystřídá i nějaký ten výraznější propad, se v médiích objevuje také stále více článků o tom, kolik bitcoin ke svému životu potřebuje energie. Ta se spotřebovává jednak na potvrzování transakcí se stávajícími bitcoiny a jednak na těžbu nových, což se děje současně, přičemž s rozpínáním bitcoinové sítě její poptávka po elektřině rychle stoupá.

Bublající bitcoin. Co na to čtenáři CoinDesk a co Google?

Jak uvádí server Power Compare, pokud bychom k zabezpečení běhu sítě bitcoinu vytvořili jeden stát, který by již neměl na práci nic dalšího, v žebříčku zemí světa podle spotřeby elektřiny by nyní předehnal 159 z 219 států a území a umístil by se na 61. příčce za Bulharskem. Na následující mapě můžete vidět, které země již spotřebovávají méně elektřiny (vybarveny žlutě) než bitcoinová síť. Je to například většina afrických států, ale také Irsko, Island, pobaltské země či řada států jihovýchodní Evropy.

Skeptici, zbystřete. Víme, jak vsadit na pád bitcoinu

Česká republika zatím patří k státům, které spotřebovávají více elektřiny než bitcoin, bitcoinová síť ovšem spotřebuje téměř polovinu tohoto množství (48,42 %). V porovnání s Čínou či Spojenými státy to však není ani jedno procento, vzhledem ke spotřebě Velké Británie pak necelých 9,5 %. Podle Digiconomist spotřeba kolem bitcoinu momentálně čítá asi 30,59 TWh, což je zhruba 0,14 % globální spotřeby. To se nemusí zdát jako vysoké procento, nicméně, když si uvědomíme, že bitcoin je navzdory svým ambicím stále pouze velmi okrajovým platebním prostředkem, je to poměrně dost.

Ovšem znepokojivá je především trajektorie, s jakou spotřeba elektřiny na operace s bitcoinem roste. Za poslední měsíc se zvýšila o téměř jednu třetinu, přičemž jak uvádí server Power Compare na základě odhadu Digiconomist, pokud to bude pokračovat tímto tempem, bitcoin v roce 2018 předhoní ve spotřebě elektřiny Velkou Británii, v roce 2019 Spojené státy a v roce 2020 pak bude spotřebovávat tolik elektřiny, jako celý zbytek světa dohromady.

Bitcoin ročně spotřebuje energie jako Omán. Ethereum jako Uruguay

 

Newsletter