Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Týden centrálních bank a poslední setkání s Janet Yellenovou

Tento týden se ponese ve znamení centrálních bank. Dočkáme se jednak zasedání Fedu, které proběhne ve středu, hned poté, tedy ve čtvrtek, se sejde ECB. V případě domácího dění bude klíčové sledovat data a vývoj kurzu. Ve hře jsou také další možné komentáře ze strany ČNB.

Koruna se v závěru minulého týdne o něco přiblížila zpět k hranici 25,50 za euro. K ziskům pomohla domácí měně nejen nálada na světových trzích, částečně přispěla i data ohledně zaměstnanosti. Ukázalo se, že míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na nové historické minimum 3,5 %. Počet volných pracovních míst dosáhl také nového maxima, a to 214 tisíc, počet uchazečů o jedno pracovní místo se pak dostal na nejnižší historickou hodnotu 1,24.

Potvrdilo se tak, že situace na trhu práce je napjatá, což naznačuje, že by mohlo dojít na další tlak na růst mezd – i přesto, že poslední data za třetí čtvrtletí byla nejen pod očekáváním trhu, tak i pod predikcí ČNB.

A právě nad ČNB visí otazníky – zvýší své sazby již v prosinci, nebo ne? Dosavadní data ohledně vývoje české ekonomiky spíše hovoří pro scénář nezvýšení. Stejně tak je tomu i v případě vývoje kurzu. Další věcí jsou komentáře členů bankovní rady. Podle guvernéra Jiřího Rusnoka je možnost dalšího úrokového hiku z jeho pohledu vyrovnaná, tedy půl na půl. Viceguvernér Hampl k rozhodnutí prý potřebuje ještě více dat. Asi nejotevřenější byl Vojtěch Benda, který přiznal, že na příštím zasedání ruku pro vyšší sazby zřejmě zvedne.

Tři ze sedmi mocných promluvili

V tomto směru se dnes dočkáme poslední klíčové informace z hlediska dat, a to inflace za listopad. Pokud by se ukázalo, že ceny rostly rychleji, především než očekávala centrální banka (odhad prognózy je 2,6 % meziročně), mohlo by to – podobně jako páteční data o nezaměstnanosti – podpořit jestřábí pohled členů bankovní rady ČNB (podle komentářů by se to mohlo týkat  především Vojtěcha Bendy a Mojmíra Hampla).

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,56 EURCZK. Vedle inflace se dnes žádných dalších dat nedočkáme. Odhad listopadového tempa růstu cen je dle agentury Bloomberg meziročně 2,7 %, odhad ekonomického týmu Roklen je 2,6 %.

Dolar má za sebou další posun ještě více pro hranici 1,180 za euro. Jeho sílu však přibrzdila páteční data z amerického trhu práce. Ukázalo se, že největší ekonomika světa sice vytvořila v listopadu 228 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství, zatímco trh čekal 195 tis., zklamáním ale byly mzdy. V jejich případě se čekal nárůst 2,7 % meziročně, čísla se však zastavila na 2,5 %. Říjnová čísla pak byla revidována směrem dolů na 2,3 %.

I přesto, že výše zmiňované výsledky mohly být pro některé investory zklamáním (především v souvislosti s dalším vývojem americké inflace), neměly by ohrozit další zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu, ke kterému by mělo dojít tuto středu. Pravděpodobnost tohoto kroku je dle agentury Bloomberg 98,3 %, přičemž by mělo jít o posun o 25 bb do pásma 1,25-1,5 %. Společně s tím bude představena i aktualizovaná prognóza, v jejímž případě bude zajímavé sledovat například výhled vývoje úrokových sazeb do příštího roku. Zároveň se bude jednat o poslední zasedání, na kterém jakožto guvernérka Fedu vystoupí Janet Yellenová.

Den poté, ve čtvrtek, bude následovat zasedání ECB. V jejím případě nečekáme, že by mělo dojít na manipulaci jak se sazbami, tak s nastavením programu QE, u něhož byly plánované změny oznámeny na posledním setkání centrálních bankéřů starého kontinentu. Zajímavé bude sledovat především revizi prognózy, a to především výhled inflace.

ECB utáhne kohoutky QE, na trhu však zůstane déle.

Dnešní den bude z hlediska dat poměrně chudý. Z Evropy nepřijdou žádná, z USA pouze ukazatel JOLTS Jobs Opening. Dolar se aktuálně obchoduje kolem 1,178 EURUSD.

 

Newsletter