Chcete dál chodit na pivo? Bojujme proti změně klimatu, radí vědci

K největším strašákům 21. století bezpochyby patří klimatická změna. Byť jen mírný nárůst teplot by totiž napříč světem mohl nadělat spoustu škody. Hovoří se jak o vzestupu hladin moří a oceánů, masivním odlesňování a zániku bezpočtu druhů v divoké přírodě, tak o negativních účincích na lidskou populaci. Teplejší dny, více dešťů a vyšší vlhkost podle vědců vytvoří ideální prostředí pro rychlejší šíření řady infekčních nemocí. Také psychologové se obávají, že povodně, sucha a teplotní vlny eskalují výskyt duševních problémů či dokonce míru sebevražd. A nejen v tomto ohledu by se přitom klimatická změna měla nejvíce dotknout skupin lidí žijících v chudobě. 

Další oblastí lidského života, kterou globální oteplování značně ovlivní, je výživa. Vědci upozorňují, že změna klimatu výrazně změní schopnost mnoha světových regionů produkovat potraviny, přičemž v řadě zemí masivně poklesne zejména produktivita zemědělství. Vedle toho se čím dál častěji objevují zprávy, že mezi ohrožené komodity patří také zlatavý nápoj, na který především Češi nedají dopustit.

Klimatická změna je sexistická. Podle vědců i podle Clintonové

Jak varoval například server Business Insider, klimatická změna by v blízké budoucnosti mohla způsobit nedostatek piva. S růstem teploty totiž farmáři budou mít stále větší problém s pěstováním jedné z hlavních ingrediencí, a sice ječmene, který je extrémně citlivý na sucho a teplo. Podle výpočtů nové studie Univerzity v Severní Anglii sníží klimatická změna výnosy z pěstování ječmene o 3 až 17 %, a to v závislosti na zhoršení podmínek v jednotlivých oblastech.

Pokles nabídky ječmene by přitom měl vést v průměru ke zdvojnásobení globálních cen piva, a v důsledku toho k poklesu celosvětové spotřeby průměrně o 16 %. Jak přitom ilustruje následující obrázek ze serveru CNN, na globální spotřebě piva se nejvíce podílí Asie a Evropa. Pro tyto regiony tedy bude nárůst cen piva nejbolestivější.

Životní styl Čechů se mění, pivo jim ale stále chutná

V pivním průmyslu je nicméně dosud používána poměrně malá část globální produkce ječmene. „V celosvětovém měřítku jde jen o malý zlomek ječmene, který je využíván k výrobě piva. Pouze ze 17 % ječmene se vyrábí pivo, zbylých 83 % padne na krmení prasat a jiných zvířat,“ vysvětlil Dabo Guan, jeden z autorů studie. To ovšem pro fanoušky zlatavého nápoje není zas tak uklidňující zpráva, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na výrobu piva je totiž vyhrazen pouze kvalitní ječmen, což vysvětluje, proč pivní průmysl odebírá tak malou část světové produkce.

„Cílem studie není povzbudit lidi, aby pili více dnes,“ upozorňuje však Guan. Naopak se snaží říct, že klimatická změna ovlivní kvalitu našeho života v řadě aspektů. „Pokud nechcete, aby se to stalo – pokud stále chcete chodit na pár piv – pak jediný způsob, jak to udělat, je zmírnit změnu klimatu. Všichni musíme spolupracovat na zmírnění změny klimatu,“ vyzývá profesor ekonomie klimatických změn na Univerzitě v Severní Anglii.

Too hot to work: Globální oteplování jako ekonomická katastrofa

Newsletter