Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Revoluce v zemědělství. Na jídlo budou dohlížet drony

Jak zabránit tomu, aby se dále rozšiřovala nákaza několika klasů uprostřed pole, které má desítky či stovky hektarů? Odpověď nemusí ležet pouze v plošném postřiku, ale i ve velmi pečlivém monitorování a lokalizování. Pomocí dronů.

Drony jsou více než jen vymoženost moderní techniky sloužící pro natáčení hezkých snímků z přírody či měst. Čím dál více zakázek mají například ve Spojených státech piloti, kteří monitorují situaci po přírodních katastrofách či novou stavební lokaci pro velkou konstrukční firmu, ti lepší z nich dokonce poskytují i termální snímky nebo 3D modelování budov.  Tito „letci“ se nemají problém uživit – s příjmem i přes milion korun ročně se rozhodně dá tato práce dělat na plný úvazek. Mohou sloužit také jako logistické řešení nebo jako spolehlivý monitoring pro policejní jednotky, takto se prozatím uplatňují v Jižní Koreji.

Nabízí se tedy otázka, proč tento technologický „skvost“ nevyužít i pro to, co potřebují lidé nejvíc, a tím jsou kvalitní potraviny. Jejich velká hodnota leží ve schopnosti rychle a efektivně sesbírat informace. A to přesně potřebují zemědělské firmy s většími územními jednotkami.

Charakteristické pro ně při zemědělském průzkumu budou nízké provozní náklady či častá aktualizace stavu rostlin. Stejně jako kdybyste měli možnost projít všechny kouty pole vy sami. Původ jídla včetně důvěryhodných důkazů a kvality jsou významné požadavky zákazníků, uvedl pro World Economic Forum Michael de Lagarde z firmy Delair-Tech, která od roku 2011 drony vyrábí.

Arabská tragédie. Nezaměstnanost mladých, podzaměstnanost žen

Důsledkem toho je vedení agrobyznysu čím dál transparentněji a zodpovědněji ke společnosti. Tato zodpovědnost zahrnuje produkci zdravého jídla a ochranu přírody.

Návratnost použití dronů v zemědělství je viditelná především v úspoře tradičních nákladů pro monitorování nebo i třeba placení za letecké práškování. Předpovědi volají po 30procentním růstu prodejů dronů v zemědělském sektoru, v roce 2022 by měly dosáhnout dokonce 4,2 milionů dolarů ročně. A přestože ve Spojených státech zisky ze zemědělství klesají, investice do nových technologií rostou, tvrdí data amerického ministerstva zemědělství z roku 2016. Mezi lety 2013 a 2015 vzrostly investice do agrotechnologií v USA trojnásobně, a to na tři miliardy dolarů. I tento trend v příštích letech napomůže implementaci dronů do sektoru.

Jaký je ale hlavní přínos dronu? Poté, co skončí sběr dat, mohou být „syrová“ data zanalyzována a převedena do konkrétních doporučení na daném sektoru půdy. Může docházet k efektivním zemědělským experimentům a také lepší produkci semen.

Krize ovzduší. Smog nás nejen zabíjí, ničí i naši inteligenci

Jednou z oblastí, kde bylo monitorování již zavedeno, je Asie a Afrika. Konkrétněji řečeno na plantážích s palmovým olejem a kaučovníky. Drony mohou pokrýt velké vzdálenosti, které jsou na těchto kilometrových plantážích třeba. Současně mohou zabránit tomu, aby došlo ke kácení dalších lesů. Pokud se tato technologie v budoucnosti implementuje do většiny zemědělských oblastí, mohli by zákazníci v budoucnosti být schopni z čárového kódu poznat, kde byl produkt vyroben a odkud pochází jeho ingredience.

Newsletter