Jak přilákat starší lidi na trh práce? Odpovědí je léčebné konopí

Zdravému člověku dokáže marihuana navodit příjemně opojné pocity, nemocnému zase může pomoci s tlumením příznaků jeho zdravotních problémů. Kouření trávy umí mírnit neutuchající bolest a únavu, které jsou spojené s mnoha chronickými chorobami, ale také nevolnost a zvracení, způsobené například chemoterapií. V rámci USA proto stále další a další státy legalizují konopí pro léčebné účely. Dnes už jde o celkem 33 amerických států, přičemž v 10 z nich si můžete marihuanu dopřát i pro rekreační účely.

Léčebné konopí však není jen poslední útěchou pro vážně nemocné lidi, kteří už dávno vypadli z běžného života. Podle odhadu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention) trpí ve Spojených státech nějakou formou chronické bolesti kolem 50 milionů lidí. To je přitom více než 20 % tamní populace.

Zhodnocení až 500 %? Legalizujme marihuanu!

Mnoho z nich přitom navzdory potížím s bolestmi musí normálně fungovat, především pak chodit do práce. Jde zejména o starší pracovníky, o kterých se ještě donedávna hovořilo jako o jedné z rizikových skupin, které jsou nejvíce ohroženy diskriminací na pracovním trhu. V podmínkách globálně příznivé ekonomické situace a především nízké nezaměstnanosti však spolu s ostatními ohroženými skupinami vzhledem k přetíženému trhu práce představují cenné rezervy dodatečné pracovní síly.

Nicméně chronické zdravotní potíže, třebaže nemusí být ohrožující na životě, na druhou stranu mohou představovat zásadní překážky pro zapojení se do pracovního procesu. Nicméně, jak naznačuje nedávný výzkum, který publikoval odborný časopis Journal of Policy Analysis and Management, mnohé z těchto překážek by mohlo odstranit rozbití tabu, které je stále spojené s užíváním marihuany, byť pro léčebné účely.

Nová studie pocházející z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health and Temple University analyzovala přes 100 tisíc dotazníků vyplňovaných respondenty ve věku 51 let a více, a to v letech 1992 až 2012. Zaměřila se přitom na to, co se dělo, když byla v některém z amerických států legalizována marihuana pro léčebné použití.

 

A výsledky mluví samy za sebe. Mezi těmi respondenty, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu měli nárok na používání léčebného konopí, se vlivem legalizace snížil počet těch, kteří si stěžovali na chronickou bolest, a to v průměru o 4,8 %. Státy, které povolily užívat konopí k léčebným účelům, také měly vyšší počet respondentů, kteří hlásili, že jejich zdravotní stav je velmi dobrý či výborný, a to o 6,6 %, shrnuje server United Press International.

Významný se ukázal být také efekt legalizace na trh práce. Mezi respondenty, kteří byli kvalifikovaní pro užívání lékařské marihuany, došlo k nárůstu plných úvazků o 7,3 %. U ostatních to přitom bylo jen 5 %. Ačkoliv jsou tedy „huliči“ obvykle považováni za líné, apatické a neproduktivní osoby, zdá se, že u specifického segmentu pracovníků může mít tráva zcela opačný efekt. „Tato zjištění podtrhují úzký vztah mezi zdravotní politikou a nabídkou pracovních sil v rámci starší populace,“ okomentovala závěry Lauren Hersch Nicholas, jedna z autorek.

Legalizace marihuany? Krotí zloděje, sebevrahy i opilé řidiče

Newsletter