Pozor na finanční poradce. Jsou vystresovanější než kdy dřív

Jedním z nejtypičtějších rysů člověka je, že miluje, když věci zůstávají přesně tak, jak jsou. Tuto tendenci a priori favorizovat současný stav věcí behaviorální ekonomie označuje jako status quo bias. Ten je obvykle vysvětlován tím, že řešení problémů a přemýšlení o tom, jak by onen současný stav mohli vylepšit, lidi zkrátka bolí a stresuje. Není tak divu, že se tyto bolestivé psychické činnosti snaží redukovat na minimum.

A jelikož stres při rozhodování stoupá přímo úměrně s tím, jak je daná věc složitá, k nejvíce stresujícím záležitostem bezpochyby patří rozhodování o vlastních financích. A i když by vám v tuto chvíli měli být po ruce neohrožení finanční poradci, ukazuje se, že ti jsou momentálně vlastně většími uzlíčky nervů než obyčejní lidé.

Finanční deprese aneb Civilizační choroba 21. století

Alespoň takový je závěr nového průzkumu americké Asociace pro finanční plánování (Financial Planning Association, FPA), který kromě investorů také vyzpovídal právě finanční poradce. Celých 71 % z 313 dotazovaných finančních poradců přitom přiznalo, že trpí stresem; přesněji 34 % mírným stresem a 37 % vysokým a značně negativním stresem, shrnuje výsledky server CNBC.

Dotazovaných investorů pak bylo vystresovaných, ať už mírně či hodně, jen 63 %, což znamená, že finanční poradci jsou na tom se stresem o něco hůře. Co je však zajímavější, je to, že profese finančního poradce se v posledních letech stávala výrazně více stresující; 44  % dotazovaných poradců uvedlo, že pociťuje větší stres než před pěti lety, a 28 %, že jsou více ve stresu než před rokem.

 

Obdobný, i když o něco slabší trend, byl identifikován také u investorů; z těch nyní zažívá 34 % větší stres než před pěti lety. Jako by se tak svět moderních financí stával stále více a více stresující. „Hlavní zprávou tohoto průzkumu je, že jak investoři, tak poradci pociťují větší stres,“ řekl Michael Futterman, který se rovněž podílel na průzkumu. „Nevíme proč, ale úroveň stresu stoupá,“ vedoucí odboru pro rozvoj znalostí společnosti Labs.

Značný stres u finančních poradců lze připisovat zejména nejistotě, která je s touto profesí inherentně spojena. „Velkou hnací silou pro poradce je nejistota ohledně vlastní finanční situace. Tato nejistota pak značně ovlivňuje chování,“ vysvětluje Futterman. Důvody také vidí za rostoucí konkurencí v této oblasti a souvisejícím snižováním poplatků a marží. To totiž pro finanční situaci poradců nejsou zrovna dobré zprávy.

Finanční stres zabíjí. Zaměstnavatele stojí miliardy

Newsletter