Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Environmentální pohroma je ukryta v našich kapsách

Ve světle boomu internetu, sociálních sítí a virtuální reality je chytrý telefon stále důležitějším prostředníkem k tomu, abyste se mohli stát součástí moderního digitalizovaného světa. Kousek po kousku však bývá smartphonům připisována celá škála nešvarů současné společnosti. Vědecké studie přinášejí důkazy například o tom, že nadměrné používání chytrých telefonů ničí mezilidské vztahy, způsobuje nám deprese a pocity osamělosti a ohrožuje fungování našeho mozku.

Vedle toho se však objevují obavy, že smartphony neruinují jenom životy lidí, ale také naši planetu. I když jsou nezbytným nástrojem vytváření především virtuálního světa, dopady, které uvaluje na životní prostředí jejich používání a zejména pak výroba, mají zcela skutečný charakter. Například podle zprávy, kterou v roce 2017 vydala americká pobočka neziskové organizace Greenpeace, bylo za předcházejících deset let k výrobě 7,1 miliardy chytrých telefonů použito 968 TWh, což zhruba odpovídá roční spotřebě energie celé Indie.

Jenom v roce 2014 přitom smartphony vytvořily více než 3 miliony tun elektronického odpadu. Jiná studie Greepeace pak varovala, že nejhorší dopady na životní prostředí jsou spojené s aktivitou čínských značek mobilních telefonů (Oppo, Xiaomi, Vivo a o něco méně pak Huawei), které ostatním výrobcům konkurují zejména nižší cenou. A i když zde jde primárně o důsledek rozdílného vnímání brandu, je pravděpodobné, že nižší ceny si čínští výrobci kompenzují používáním méně nákladných, avšak o to méně šetrných způsobů výroby.

Hrozba IT věku? Přes 70 milionů tun e-odpadu

Lotfi Belkhir a Ahmed Elmeligi, vědci z McMaster University, naopak pohlédli tak trochu do budoucnosti, když se pokusili ohodnotit dopad, jaký budou mít technologie na životní prostředí v následujících dvou desetiletích. A toho, kdo dosud na odvětví informačních a komunikačních technologií (IKT) pohlížel jako na poměrně „čisté“, možná výsledky znejistí. Autoři konkrétně odhadovali vliv informačních a komunikačních technologií na globální rozsah emisí skleníkových plynů a i oni očekávali poněkud nižší čísla.

„V současné době se pohybujeme okolo 1,5 %. Pokud ale budou pokračovat dosavadní trendy, IKT bude do roku 2040 produkovat až 14 % celosvětové uhlíkové stopy, což je přibližně polovina globálního dopadu odvětví dopravy,“ shrnují autoři jeden z klíčových závěrů článku, který byl publikován v odborném časopise Journal of Cleaner Production.

„Pro každou textovou zprávu, pro každý telefonní hovor, pro každé video, které nahrajete nebo stáhnete, existuje datové centrum, které toto umožňuje. Telekomunikační sítě a datová centra spotřebovávají spoustu energie, aby vám sloužily, přičemž většina datových center byla a nadále bude napájena elektřinou generovanou fosilními palivy. Je to spotřeba energie, kterou nevidíme,“ vysvětlují autoři toto na první pohled možná překvapivé zjištění.

 

Nicméně Belkhir a Elmeligi nezůstali u zkoumání odvětví informačních a komunikačních technologií jako celku, ale zaměřili se i na jeho jednotlivé součásti reprezentované jednotlivými elektronickými zařízeními. A jako nejškodlivější mezi všemi nástroji se přitom ukázaly být právě smartphony, které v tomto předčily například tablety, notebooky či stolní počítače. I když samotné používání chytrých telefonů vyžaduje relativně málo energie, 85% jejich vlivu na emise pochází z výroby.

To je způsobeno hlavně tím, že energeticky náročné je zejména zhotovení čipu a základní desky smartphonu, jelikož ty jsou vyráběny z drahých kovů, jejichž těžba je spojena s vysokými náklady. Smartphony mají také krátkou ekonomickou životnost; ne že by tedy tak rychle přestaly fungovat, ale spíše jde o to, že rychle zastarávají a lidé chtějí vlastnit nejnovější model. Tento efekt přitom pohání výrobu dalších telefonů, v důsledku čehož segment smartphonů generuje mimořádné množství odpadu.

„Smartphone si může dovolit každý, přičemž telekomunikační společnosti podněcují lidi, aby si pořídili nový model každé dva roky. Zjistili jsme, že do roku 2020 bude spotřeba energie smartphonu vyšší než u osobních počítačů a notebooků,“ upozorňují autoři. To je další důvod, proč je ve smartphonech spatřována enviromentální hrozba naší digitalizované budoucnosti.

Životní cyklus smartphonu: Jak dlouho nám vydrží?

 

Newsletter