Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Pohledem techniky. Probudí se devizové trhy z letargie?

Poslední dva měsíce byly pro značné množství měnových párů ve znamení zužujících se obchodních pásem. Tento fakt s sebou nese dvě skutečnosti. Máme za sebou relativně nezáživné období a možná nás nyní čeká to záživnější. Takových nadějí jsme již během posledního půlroku ale pár zažili, proto se pojďme podívat, co říkají grafy.

Začněme u eurokoruny. Zde se cenové výkyvy zmenšují již více než rok a pásmo, ve kterém se tento měnový pár poslední dobou obchoduje, již projevuje nevoli. Z dlouhodobějšího hlediska je významnější rostoucí trendová linie, která je od února 2018 testována stále častěji. Za povšimnutí stojí například pohyb ze začátku dubna, který své dno našel pod touto trendovou linií. Pár EURCZK zde po několik dní dokázal své obchodování uzavřít. Okolí hranice 25,60 EURCZK, což bylo dno testované dvakrát během března, však bez větších problémů obstálo.

Aktuální odraz nad hodnoty 25,70 EURCZK může být momentálně limitován 200denním klouzavým průměrem, v jehož blízkosti se pár aktuálně obchoduje. Vzhledem k současné slabosti eura však není nepravděpodobné oslabení koruny společně, což by mohlo posunout kurz směrem k okolí klesající trendové linie nad hodnotami 25,80 EURCZK, kde se nachází další rezistence. Z dlouhodobějšího hlediska je pro pohyb směrem k hodnotám, které trh očekává, nutné potvrzení proražení rostoucí trendové linie.

Eurodolar se od začátku roku obchodoval v medvědím duchu, nicméně proražení důležitých Fibonacciho hodnot se nekonalo. Pár poté vytvořil vyšší maximum a vyšší minimum, což značilo možný návrat do pásma, ve kterém se obchoduje od listopadu minulého roku. Poslední býčí vlna pro euro však nebyla dostatečně silná, a tak se eurodolar aktuálně obchoduje poblíž nižších úrovní zmíněného pásma. Aktuální slabost eura tak znovu nahrává dlouhodobějšímu klesajícímu trendu na eurodolaru. Pro jeho potvrzení je však nutné proražení důležitých supportů. Do té doby se nabízí obchodování v pásmu 1,1186-1,1337 jako lepší varianta.

Podívejme se také na pár GBPUSD, kde se poslední dva měsíce v rámci býčího trendu tvoří klesající trojúhelník. Tato běžně medvědí formace má/měla velmi silnou základnu v podobě hranic podpory. Jako support zde v blízkém rozmezí sloužila trendová linie od prosince minulého roku, která je po průrazu z minulého týdne mimo hru. Další důležitá hodnota, která pomáhá libře, je psychologická hranice 1,3000 GBPUSD. V její blízkosti se pár momentálně obchoduje a prozatím se librovým medvědům nevzdává. V případě proražení pod tuto oblast je posledním důležitým supportem 200denní klouzavý průměr nacházející se na hodnotě 1,2964 GBPUSD.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter