Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Index inovací: Čína poprvé prolomila Top 20, Česko na 27. místě

Druhá největší ekonomika světa, Čína, se poprvé dostala do první dvacítky nejvíce inovativních zemí světa. Autoři rankingu, kteří seřazují země na základě 80 faktorů, uvedli, že za to může „rapidní transformace vedená vládou, která podporuje výzkum a vývojářsky intenzivní vynalézavost“. V žebříčku si naopak pohoršily USA, v nejlepší dvacítce se nachází 11 evropských zemí.

První příčku ve světě inovací podle Global Innovation Index obhájilo Švýcarsko. Nejlepším neevropským státem s prostředím vhodným pro inovace je Singapur. Celkem šest zemí z první dvacítky se nachází v Asii, nejintenzivnější je v tomto smyslu Dálný východ v čele s Hongkongem, Jižní Koreou a Japonskem.

Noví inovátoři? Malajsie i subsaharská Afrika

Global Innovation Index je každoročně zveřejňován ve spolupráci mezi Cornell University, INSEAD a WIPO, tedy Světovou organizací pro patenty. Seřazuje 126 ekonomik na základě 80 faktorů, jako je například doba získání patentu, vývoj mobilní aplikace nebo výdaje na vzdělávání. Česká republika je podle indexu 27. nejlepší zemí pro inovace.

Pozitivním zjištěním je skok v žebříčku některých nízko příjmových ekonomik. Ty si vedou mnohem lépe, než odpovídá jejich stupni hospodářského vývoje. Mezi jmenovanými innovation achievers jsou i africké státy jako Keňa, Rwanda nebo Jihoafrická republika. Potenciál pro inovace má i jihovýchodní Asie v čele s Indonésií, Malajsií, Thajskem a Vietnamem, uvádí na svých stránkách WIPO.

Kde jsem? Nebojte se sdílení polohy, pomáhá zefektivnit svět

„Několik rozvojových ekonomik opravdu vyčnívá a hýbe světem inovací. Očekávám, že po Číně se na přední příčky brzy dostane Malajsie. Konstantní vzestup zažívá také Indie či Mexiko,“ uvedl bývalý děkan Cornell University Soumitra Dutta.

Čína se blíží špičce

Nejlidnatější země světa, Čína, se meziročně posunula o pět míst a poprvé se svým 17. místem přiblížila ostatním zemím Dálného východu, jako je Korea nebo Japonsko. Přitom v roce 2015 byla ještě na 29. místě. Jaké jsou důvody jejího prudkého vzestupu?

„Rapidní skok Číny jen odráží správný směr nastavený předními politickými představiteli země. Jejich cílem je vytvořit inovativní prostředí srovnatelné se světovou špičkou,“ řekl ředitel WIPO Francis Gurry.

Čína je domovem několika mladých, ale významných firem jako Tencent, Didi Chuxing a DJI, největší výrobce dronů na světě.

Zpráva také jednoznačně ukazuje, že Čína má největší koncentraci inovátorů a nejvyšší počet podaných patentů. To však není jediným dominantním ukazatelem. Oproti Spojeným státům se v Číně publikuje i více vědeckých a technických odborných článků.

Kdo je Satoshi Nakamoto?

Statistika UNESCO hovoří o tom, že Čína disponuje na každý milion obyvatel 1200 lidmi ve výzkumu. Po vynásobení čínskou populací pak dospějeme k číslu 1,6 milionu lidí pracující ve výzkumu. V Číně bylo v roce 2016 podáno celkem 1,2 milionu patentů, uvádí WIPO. Jedná se o obdivuhodné číslo, které převyšuje součet patentů v zemích EU, USA, Japonska a Koreji dohromady.

Čína utrácí celkem 2,1 procenta HDP na vědu a výzkum. V relativním srovnání vyspělosti ekonomiky to představuje nadprůměr, uvedlo World Economic Forum. Je to jen jedna z mála středně příjmových zemí, které se v žebříčku nachází tak vysoko.

Newsletter