Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Další vlna nervozity na rozvojových trzích. Spláchla i korunu

Na měnách rozvojových trhů začala další výprodejová vlna. Řeč je v tomto případě především o Turecku či Číně, kde například turecká lira jen během včerejšího dne vůči dolaru krátce odepisovala více než 5 %. Argentinské peso se pak dokonce dostalo na svá historická minima, nepomohl ani další radikální zásah centrální banky. Nervozita na trzích tudíž zůstává a opět ji pocítila i koruna.

Argentině hrozí default, proto požádala Mezinárodní měnový fond o půjčku o velikosti 50 miliard dolarů. Propadu pesa nezabránilo ani zvýšení argentinských sazeb z 45 % na 60 %. V Číně pokračuje vyčkávání na další americká cla (Trump dle Bloombergu již avizoval, že je oznámí do konce příštího týdne), v Turecku se zase investoři zbavují aktiv, zatímco tamní vláda se snaží situaci uklidnit rádoby pozitivními komentáři. Nikterak přesvědčivě nezapůsobila ani včerejší rezignace zástupce guvernéra turecké centrální banky, který se dle agentury Reuters přesune do Development Bank of Turkey. Nervozita je proto na místě, což ostatně potvrdilo včerejší zpevnění měn bezpečných přístavů, jako je japonský jen a švýcarský frank, či propad akcií na obou stranách Atlantiku a pokles amerických výnosů i těch v jádru Evropy.

U koruny byl vývoj v dopoledních hodinách relativně klidný. Až později jsme byli svědky posunu k hodnotám zhruba tři haléře pod hranicí 25,80 za euro. Podobný scénář se odehrál i na polském zlotém. Maďarský forint pak ve srovnání se zmiňovanými měnami slábl nejvíce.

Apetit investorů tak byl očividně naladěn směrem k bezpečným přístavům. Situaci nezvrátily ani informace o možném posunu v rámci obchodních jednání Spojených států a partnerů. Americký prezident Trump vyjádřil optimismus ohledně připojení Kanady k nové obchodní dohodě, kterou USA uzavřely s Mexikem. Z Evropské strany pak stojí za zmínku komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která dle serveru Politico uvedla, že EU je ochotná zrušit cla uvalená na americké průmyslové zboží, včetně aut, pokud budou Spojené státy ochotny v rámci obchodních jednání udělat to samé. Sice by se mohlo zdát, že jde o pozitivní zprávu, vše ale nakonec zvrátil sám Trump svými slovy „not good enough“…

Co se týče dnešního dne, koruna se nachází kolem hranice 25,77 za euro. Dosavadní absenci domácích dat prolomí zveřejnění první revize výsledku HDP za druhý kvartál, včetně informací o jednotlivých složkách a jejich příspěvcích. Odhad trhu zůstává dle agentury Bloomberg na 0,5 % mezikvartálně a 2,3 % meziročně.

Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,71 až 25,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,85 až 22,00 USDCZK.* 

Euru se i přes vyjádření ze strany evropské komisařky pro obchod nepodařilo zvrátit včerejší ztráty. Nikterak pozitivně nezapůsobil ani pokles celkové ekonomické nálady eurozóny či zpomalení německé harmonizované inflace pod 2 % na 1,9 % meziročně za srpen. Dnes u společné evropské měny pozorujeme postupné umazávání včerejších ztrát. Z dat nás v rámci starého kontinentu čeká inflace eurozóny za srpen a míra nezaměstnanosti.

Z těch amerických stojí za zmínku zrychlení jádrového indexu na osobní výdaje, který se posunul z 1,9 % meziročně na 2 %. Dostáváme se tak do situace, kdy jak hlavní inflace, tak i její jádrové vyjádření, včetně zmiňovaného indexu, dosahují hranice inflačního cíle, resp. jsou nad ní, což ještě více podporuje vidinu zářijového zvýšení sazeb Fedu. Pozitivně vyzněl i výsledek osobních výdajů podpořený především daňovými škrty.

V rámci pátku budeme primárně sledovat jednání USA a Kanady ohledně již zmiňované obchodní dohody, v jejímž případě je dnešek deadlinem.

Aktuálně se USD vůči euru obchoduje na 1,168 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,61 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1627 do 1,1769 EURUSD.*

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter